"Не само роми атакуват екипите на "Спешна помощ". Едно от най-сериозните нападения над лекари беше на абитуриентски бал", заяви директорът на "Спешна помощ Георги Гелев, който добави, че от няколко години, след разговор с директора на СДВР, когато екипът прецени е викал полицейски патрулки и така са избягвали насилия.
"Няма условия в махалите да се открият спешни центрове, или да бъдат обучени местни хора, които да оказват първа помощ и да преценяват дали да бъде викана линейка", коментира Гелев, според когото това е добра идея.
"Всеки трябва да бъде лекуван, независимо от пол, етнос, религия", категоричен беше медикът и добави, че голямата част от ромите са неосигурени, а най рискова група при тях са децата и за тях се влагат най-много средства.
Представители на ромската общност поискаха среща с министър Петър Москов и министъра на вътрешните работи Веселин Вучков с предложение за създаване на консултативни съвети по сигурността в махалите.
Те се ангажираха да работят с местните общности, за да се предотвратява насилието.
"Липсата на екипи е причината за забавянията на екипите", твърди директорът на "Спешна помощ", който заяви, че обикновено са нужни не повече от 15 минути за пристигане на екипите.
"В момента работят 20 екипа, щатът е 30, а са необходими най-малко 45-50", заяви доктор Гелев и добави, че повишаването на заплатите и даването на възможност за специализират ще привлекат млади специалисти.
Още от България
Йордан Цонев: Санитерен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Донев
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"