На 3 май традиционно се отбеляза Денят на свободата на пресата/World Press Freedom Day/, в който международни организации на журналистите и издателите почитат всички колеги, дали живота, здравето и свободата си, за да бъдат информирани хората. Нашите вестници разбираемо не го отбелязаха, с изключение на "Сега". Поне не забелязахме другите да са му обърнали внимание, а не е да не поровихме. Иначе се отбелязва по всички точки на планетата. Без нашата, което е естествено при родния вестникарски пазар и чутовно разпространние....
Свободата на пресата е една от основните ценности на демократичната държава, както добре знаем. Тя е нейната Светая светих. Експертите твърдят категорично - за да се гарантира работата на правителството трябва да се осигури независимостта на управлението на пресата както, а също да бъдат гарантирани механизми за предпазване от заплахи от властта.
Нещо, което ще очакваме и ние от новата власт. Иначе няма как да станем демократична държава.
Независимостта на информационните организации се възприема за същността на свободата на печата, фактор от най-голямо значение за тяхното правилно функциониране.
През 1993 г. ООН постанови, 3 май да бъде световен ден на свободата на печата, за да се подчертае необходимостта от важността на темата.
Решението е резултат от Генералната конференция на ЮНЕСКО, която в резолюция от 1991 г. "относно насърчаване на свободата на печата в света" е признала, че свободната, плуралистична и независима преса е основен елемент на всяко демократично общество.
Още от Смотаняци
Лукашенко спира интернета на протестиращите при следващите избори
Диктаторът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че може напълно да изключи интернет по време на президентските избори през 2025 г., ако възникнат протести, подобни на тези през 2020 г.
В Казанлък провеждат абсурден референдум за бъдещето на комунистическото капище на Бузлуджа
Камера на Нова ТВ улови дремещия Бойко Рашков при откриване на 51-я парламент