17 Февруари, 2025

Доклад: Корупцията достигна най-високото си ниво от 15 год. насам

Доклад: Корупцията достигна най-високото си ниво от 15 год. насам

Корупцията достигна най-високото си равнище от 15 години насам, а средно сделките заподкуп на месец са 158 000. Това показват данни от Доклада за оценка на корупцията на Центъра за изследване на демокрацията.

Повечето от корупционните сделки се осъществяват под натиск от държавната администрация. През миналата година е искан подкуп на 39,4% от хората над 18 години. По този показател от страните от Югоизточна Европа, които не са в ЕС, ни изпреварва само Албания, където процентът е 45,4.

През 2014 г. податливостта на корупция е на равнище, сходно на това от 1999 г., въпреки покачващата се нетърпимост към корупционното поведение, посочват от центъра. Наблюдава се и увеличение на процента на корупция в частния сектор. Изследването отчита, че повечето фирми нямат доверие на публичните институции и не смятат, че получават равно третиране в съда.

Подобно отношение е основателно, тъй като на всички равнища на управление продължават да съществуват сериозни разхищения, в следствие на които държавният дълг е нараснал с 10 пункта, отбелязват от центъра. Корупцията се превръща в допълнителна цена на административните услуги.

През последната година практически всички българи (94%) смятат за вероятен корупционния натиск от страна на различните ведомства. Това е предпоставка за затвърждаване на моделите на корупционно поведение. За най-корумпирани са смятани представителите на законодателната власт, политическата класа и представителите на изпълнителната власт с големи правомощия.

Възходът и падението на КТБ са показали, че завладяването на държавата от частни интереси е стигнало дори до най-силните правоприлагащи органи като прокуратурата, финансовото разузнаване и Централната банка, посочват от центъра. Сагата "Южен поток" пък е разкрила колко високо е достигнала корупцията в държавните институции заради това, че интересите на други страни са успели да диктуват условията на българския парламент и правителство за сметка на българските и европейските интереси, смятат от центъра.

Повишаването на административната и политическа корупция през 2014 г. става на фона на продължаващата неспособност на Висшия съдебен съвет да посрещне предизвикателството да гарантира, че прокуратурата и съдът ще се борят успешно с корупцията и завладяването на държавата, посочват от центъра. Структурата на съдебната система все още не дава гаранции за бързо, справедливо и прозрачно прилагане на закона, сочат заключенията от доклада.

Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"