Тази позиция изрази вицепремиерът в оставка Томислав Дончев в интервю за БНР.
Ако има по-скоро подчертан ляв или свързан с левицата профил – това е едно, ако е относително политически стерилен кабинет с подчертано експертен профил – означава съвсем друго: това е индикатор колко самостоятелен и независим ще бъде президентът, коментира Дончев.
Той отбеляза, че е възприел речта на новоизбрания президент като критичен прочит на състоянието на държавата, доколкото анализът на предходното управление е част от това, което хората очакват, когато се появи ново правителство, допълни той, визирайки служебното правителство.
Според Дончев трябва да се развие по-добра коалиционна култура:
Няма нищо лошо в коалициите по дефиниция – това означава по-добро представителство. Разсъждаваме за политическите сили като за футболни отбори, а те не са това – те представляват част от българския народ и когато стигнем до конструкция, където на база общи принципи повече хора са представени в управлението, това не е обезателно лошо. Това, което е проблем в българския политически живот, е, че до момента не е намерена ясна и адекватна формула за разпределението на отговорността от едно коалиционно управление.
В правителството работихме като екип. Работил съм добре и с министри - представители на РБ, и с Калфин, когато беше вицепремиер. От гледна точка на работата в правителство не виждам особен проблем. По-големите драми и напрежения са в парламента. Правителството оцеляваше с една много динамична, плаваща подкрепа, която едва ли дава необходимия дълъг хоризонт да се работи.
Опитвам се да оставя системата, ресора, ресорите в добро състояние. Въпреки политическите страсти, на първо място, трябва да се мисли за държавата, допълни вицепремиерът относно последните дни от мандата на кабинета "Борисов" 2.
Олевяването не е толкова страшно, по-опасното, големият проблем е, когато говоренето няма връзка с реалността и отива директно в гамата на популизма. Когато се обещават неща, които няма как да се случат, коментира Дончев, запитан за предстоящата предизборна кампания и печелившото ляво говорене в нея:
Въпросът е защо голяма част от българите, когато им кажат, че има растеж 3,5% считат, че това е несериозно, защото не го усещат по джоба си и казват "Какво отношение имам аз към този растеж, заплатата ми не се е повишила с три процента и половина". Стигаме до голямата тема, ако се създава по-добре от предишната година национално благосъстояние – как то се разпределя?
След напускането на поста си Томислав Дончев ще се занимава с изработването на програма и основни послания, с които ГЕРБ ще излезе на предстоящите избори:
Дали ще бъда депутат, не е най-важният въпрос.
Част от честното говорене преди избори е да има ясен формат с кого бихме работили и с кого не, уточни вицепремиерът. Ако се търси партньорство, най-логичното и естественото е то да бъде с Реформаторския блок. Запитан кой Реформаторски блок, Дончев заяви:
Не знам в какъв вид ще се яви, с какви послания и каква подкрепа ще събере.
На въпрос дали все пак може да се стигне до коалиционен формат между ГЕРБ и БСП, Томислав Дончев отговори: Компромисът не е "Хайде да се съберем да управляваме заедно" в типичния подозрителен ракурс, който би помислил всеки. Компромисът би трябвало да е на ниво принципи. Ние имаме несъвместимости по отношение на основни политики. Но тук има друг нюанс, който не бива да подценяваме – какво би станало, ако една коалиция, която не е базирана на принципи и ще изглежда изцяло безпринципно, унищожи цялата политическа инфраструктура, т.е. двата големи политически играчи взаимно се унищожат?
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,