Спорният текст за отпадане на принципа на уседналост, внесен от ДПС, не мина и така се запази действащата до сега нормативна уредба. Според нея избирателят трябва да е живял поне 6 месеца в дадено населено място, за да може да гласува за кмет и общински съветници. За изборите за евродепутати изискването е три месеца.
Почти всички депутати на Ахмед Доган защитиха искането за отпадане на изискваните месеци за уседналост.
Неджми Али се опита да спечели подкрепа за текста като обяви, че всеки български гражданин в чужбина има имот в България и заради това е естествено той да има отношение по въпроса кой ще управлява.
Сред другите мотиви беше обстоятелството, че българи има много места по света, не само в Турция.
Рамадан Аталай попита защо мнозинството отнема възможността на македонските българи и на украинските българи да могат да гласуват за онези, които искат да управляват в България.
Юнал Лютфи настоя, че принципът за уседналост не е общоевропейска практика.
На упреците на ДПС отговори Цвета Караянчева от мнозинството.
Тя отсече, че хората не искат кмета на града или селото им да бъде избран от някой, който не живее там.
”23 години живеем в демокрация и трябва да престанем да говорим за етническо прочистване, аргументира се Караянчева от ГЕРБ.
Още от България
Димитър Радев: Проектобюджетът е негативен сигнал за устойчивостта на публичните финанси
Според управителя на БНБ, процесът по приемането на еврото е преминал плавно и оценката е "заслужено положителна". Негативната тенденция в българската фискална политика се натрупва от няколко правителства след 2020 година, а проектобюджетът в сегашния си вид по-скоро показва нейното задълбочаване, казва той.
ДБ и "Възраждане" в един глас: Оставка на Десислава Атанасова!
Причината е новината, че конституционната съдийка е пътувала заедно с лидера на ДПС Делян Пеевски до Дубай
Демерджиев чака информация от Дубай, Гърция и Турция за полети на Пеевски
За 8 години Делян Пеевски е летял 227 пъти от София, 181 са чартърните полети