На темата „Белене“ трябва да бъде сложена точка и да я забравим. Защото освен икономическа, тя вече е станала и политическа, а това е вредно. Това заяви в ефира на Нова ТВ бившият финансов министър Симеон Дянков.
„Белене“ не ни трябва, защото си имаме досатъчно електроенергия. „Бургас-Александрополин“ също е проект, който не ни трябва, той също не е хубав проект. Заговори се и за „Южен поток“ и създаването на газов хъб – в тези проекти имат потенциал, може да спечели България и тях и по тях трябва наистина да се действа, аргументира позицията си Дянков и добави, че от чисто икономическа гледна точка България има и от Изтока, и от Запада, защото страната ни се намира по средата, когато трябва да защитава своите национални интереси.
Симеон Дянков коментира и резултатите от стрес теста на банковата ни система.
Резултатът от стрест теста показа, че банковата система е стабилна, но две от банките, с българска собственост, са получили много, много препоръки, с които трябва да се справят. Затова смятам, че трябва по-бързо да вървим към европейския банков съюз, за да може да се възползваме от европейския банков надзор, който осигурява стабилност в банковата система. Ако това беше факт, тогава нямаше да се стигне до фалита на КТБ, посочи Данков.
Той подчерта, че влизането в банковия съюз може да стане, без да сме влязли в еврозоната.
Бившият финансов министър отхвърли възможността бежанците да станат причина да фалират българската държава, но излиза темата за потенциалното неравенство. И това се обяснява много трудно, особено когато и пенсиите, и заплатите, и социалното подпомагане са много по-ниски от тези в нормалните европейски държави, обясни той.
Дянков бе помолен да коментира и предстоящите президентски избори. Той изрази леко недоумение, че все още няма реално обявени кандидатите и кампания за тези избори. Що се отнася до това, дали Кристалина Георгиева е вероятната номинация на ГЕРБ за президент, той беше лаконичен: Смятам, че Кристилина Георгиева е възможна кандидатура за президент на ГЕРБ. Но доколкото я познавам считам, че мястото и е в Брюксел. Фигурата е друга, не зная коя. Но честно казано нямам добро усещане – след Брекзит във Великобритания, ситуацията в Турция и прогнозите кой ще е добър президент се промениха, включително и за ГЕРБ.
Според Дянков сериозен проблем у нас е липсата на опозиция.
В България няма опозиция – нито в политиката, нито по отношение на президентска институция, защото тя е тази, която поставя проблемите. Президентът трябва да определи политиката за 15-20 година. Такава няма - нито от ляво, нито от дясно се изказват смислени идеи как ще се промени икономически България, което е и гаранция за нейната сигурност. Липсата именно на опозиция поставя правителството и НС в ситуация на стабилност, те изглеждат все по-добре, смята Симеон Дянков.
Още от България
За първи път от Втората световна! Германия изпраща войски в съседка на Русия
Лобистка група на германските военни информира, че новосъздадената 45-а бронетанкова бригада официално е започнала да функционира по време на церемония край Вилнюс.
Николай Денков: Нито ще подкрепим правителството, нито ще подкрепим вота срещу него
Този вот ще покаже ясно кой подкрепя правителството и ще покаже, че коалицията ГЕРБ - "Ново начало" работи с пълна сила. Трябва да е ясно, че това правителство вече се управлява от Пеевски, заяви още
„Продължаваме Промяната“ ще иска оставката на министър Митов, замита, вместо да разследва скандали
За последните две седмици висши ръководни кадри в системата на МВР са уличени, че прикриват престъпления, казват от политическата формация