Редица западни държави имат тежки протекционистични закони, които пречат на предприемачите от Изтока да работят добре. Това обяви в ефира на Нова ТВ евродепутатът Ангел Джамбазки. Като пример той посочи Германия, Франция, Австрия, Италия и Белгия.
Той посочи, че като засегнати от този тип политика са превозвачи и строителни работници, които търсейки работа на пазарите в Западна Европа, получават възнаграждение, което е чувствително по-ниски от тези на местните, което на практика не им позволява да имат реципрочен жизнен стандарт.
„Например, българските превозвачи могат да си позволят стандарт на своите служители в размер на 1500-2500 евро. Това очевидно дразни техните западни конкуренти и се опитват да откраднат бизнеса и да го преместят в Западна Европа. Именно затова искаме да спрем тази практика, защото логиката на ЕС е единен пазар”, каза Ангел Джамбазки.
Именно в тази връзка е и Европейска гражданска инициатива, която има за цел да се съберат достатъчно подписи, за да бъде поставена на вниманието на Европейската Комисия темата за изравняване на възнагражденията на западноевропейците и тези на предприемачите от Източна Европа, които искат да работят в страни от Европейския съюз.
„България винаги е била най-бедната държава в ЕС, коментира в студиото икономиста Владимир Каролев. До 2008 г. страната ни доста бързо настигаше средното равнище на Съюза. След това обаче този темп се забавя, защото липсват реформи, посочи той.
Каролев за пореден път подчерта, че с административни мерки не може да се прави богата държава. Това може да стане единствено чрез механизмите на пазара.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас