"Не знам още колко хора трябва да умрат в България от фалшив алкохол, за да спрем незаконните казани. Никой не говори за домашната ракия. Хората ще продължат да си варят ракия и тя не е опасна. Говорим за тези казани, които варят над 500 литра и не подлежат на никакъв контрол. В България половината алкохол е фалшив", заяви пред БНТ депутатът от ПФ Емил Димитров.
Той коментира промените в Закона за акцизите и данъчните складове, които предвиждат казаните с вместимост до 500 литра да се контролират от агенция "Митници" и да работят само от 1 юли до 31 декември, а през останалото време да не се използват.
Тези промени предизвикаха напрежение и в Патриотичния фронт, като от НФСБ поискаха изключване на депутатката Поли Карастоянова от парламентарната група, която гласува за новите правила.
"В тези казани се правят някакви огнени ментета, които после в туби, дамаджани, шишета се продава, без някой да може да ги контролира. Казаните, които варят над 500 литра са голяма обществена опасност. Никой не говори за домашната ракия на хората. Те ще продължат да си варят алкохол, който е много качествен. Тези, които произвеждат ракия до 30 литра, си ги ползват домашно. Всички останали произвеждат алкохол за търговска цел. Нека сега всички, които защитаваха тези нелегални казанджии, да отидат в Якоруда и да обяснят на близките на починалите, каква е тази ракия. Явно има хора, които работят този нелегален бизнес да процъфтява и се опитват да печелят гласове. Голямото производство с цел продажба трябва да се облага с акцизи и да се контролира. 225 пъти по-малко приходи влизат в хазната от тези нелегални казани", изчисли Димитров.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас