"Текстът на договора за добросъседство с Македония е финализиран и нашата страна няма намерение да води нови преговори", заяви пред бТВ вицепремиерът Екатерина Захариева.
По думите е, договорът стъпва върху декларацията от 1999 г. и представяните днес като спорни моменти са изяснени още преди 18 г.
"Разликата е, че вече има механизъм за наблюдение на разпоредбите и ще има експертна комисия от историци и общественици от двете страни, които ще работят за подобряване на учебните програми на база на легитимни исторически източници", обясни тя.
"Когато представих договора в Народното събрание преди финалния кръг преговори чух абсурдни неща от един от народните представители – били сме родоотстъпници и те (македонците) никога нямало да подпишат този договор", каза Захариева.
По думите й договорът ще бъде подписан на езиците на двете страни (според Конституцията на Република Македония и на Република България), каквато клауза е имало и през 1999 г.
"Договорите не признават нито езици, нито народи", подчерта Захариева.
По повод исканията на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ да бъде признато съществуване на македонско малцинство в България, Екатерина Захариева подчерта:
"Не водим преговори с партии, водим преговори с правителство. Това е офертата, това е договорът. България няма бърза работа по отношение на договора, но в Скопие трябва да решат дали да продължат да бъдат изолирани 11 г. от съседите си, от света, правейки се на много велики, или искат да имат европейско развитие".
"България официално не е била информирана за 77-те наши сънародници, на които е забранено да влизат в Турция заради подозрения в тероризъм", заяви Екатерина Захариева.
По линия на МВР са поискани подробности, като до момента такива не са дадени.
Вицепремиерът коментира, че силовото ведомство вероятно знае за посочените от турска страна 21 депортирани след опит за навлизане в зони на конфликт, но МВнР не е било уведомено.
"МВнР на този етап няма намерение да отзовава бившия шеф на ДАНС Владимир Писанчев от консулския пост в Солун", стана ясно от думите на Екатерина Захариева.
Срещу него се надигнаха нашите сънародници в Гърция, но, според нея, нямало сериозни възражения към работата му.
"От години не са поддържани нещата добре. От консулските служби, в Гърция са най-малко оплакванията, но има какво да се желае", отбеляза вицепремиерът.
По думите й ще се работи за по-бързо изпращане на титулярен посланик в Гърция и за разширяване на консулските служби, но бъдещето е в електронните услуги.
Още от България
Бончева: Езикът на депутатите ражда децата с качулки и бухалки, които пребиват хора по МОЛ-овете
Случващото се в парламента ми прилича на „игръ с публиката“, на „тука има, тука неме“, иронично коментира журналистката
След Борисов и ДСБ номинира Атанас Атанасов за шеф на парламента
Кандидатурата на бившия председател на НСС ще бъде представена като единствения изход от кризата
Борисов: На партиите им харесва да има служебни кабинети, никой да не носи отговорност
Кирил Петков се е пазарил с "Възраждане" да правят Бойко Рашков първо председател на НС, а после вътрешен министър