6 Декември, 2025

Едни от най-големите огнища на морбили в ЕС са в непосредствена близост до България

Едни от най-големите огнища на морбили в ЕС са в непосредствена близост до България

Снимка: бТВ новините

Последната епидемия у нас беше през 2009 – 2010 г. Заболелите бяха 24 000 души, смъртните случаи – 24

Само за миналата година над 12 000 са били заболелите от морбили в държавите от Европейския съюз. Едни от най-големите огнища са в непосредствена близост до България.

У нас ваксината срещу морбили става задължителна през 1969 година. Сега се поставя на децата на 13-ия месец, и втори път, когато станат на 12 години.

Доктор Лалков казва, че среща родители, които не желаят да ваксинират децата си.

"Последният случай беше от миналата година. Една майка дойде да пита дали може да се запише тя и децата й, но така и не се появи, защото аз й казах, че съм привърженик на имунизациите, а тя имаше проблем с това", обясни д-р Андриан Лалков пред бТВ.

Последната епидемия у нас беше през 2009 – 2010 г. Заболелите бяха 24 000 души, смъртните случаи – 24. Засега сме далеч от тези стойности, но родители и лекари трябва да са по-отговорни, казва главният държавен здравен инспектор.

"Без много приказки тези родители намират общопрактикуващи лекари, които са съгласни да пишат, че е направена имунизацията без тя да е направена, това вече си е човешко, медицинско и документно престъпление”, каза д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

Броят на болните от морбили в Евросъюза расте. За миналата година са регистрирани хиляди случаи във Франция, Италия, Гърция, Румъния. В България тогава са били едва 13.

"Единствената сигурна и точна мярка е всички, които подлежат, да бъдат имунизирани. Дори и да внесем вируса, ако той не намери неимунни лица, той няма как да се развива, ще изчезне", допълни д-р Кунчев.

Само 4 държави-членки са успели да постигнат 95% покритие с ваксини срещу морбили. България не е сред тях.
Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той