24 Ноември, 2024

ЕК: Ако само транзитирате руски газ от "Турски поток" към Европа, няма да получите финансиране нито регулаторна подкрепа

ЕК: Ако само транзитирате руски газ от "Турски поток" към Европа, няма да получите финансиране нито регулаторна подкрепа

Марош Шефчович

Четири години след провала на "Южен поток" България може да се сблъска с критично отношение на ЕК по отношение на новия руски газопровод "Турски поток", пише EUobserver.

По думите на вицепрезидента на ЕК, еврокомисарат отговарящ за енергийната политика Марош Шефкович, "Еврокомисията няма да подкрепи проекта, ако тръбопроводът не отговаря на условията".

"ЕК ще реагира в рамките на своите пълномощия, ако България нанесе ущърб на енергийната сигурност на ЕС", коментирал той за изданието.

Българският тръбопровод, който ще бъде дълъг 484 км, ще доставя руски газ в Европа, свързвайки се с "Турски поток".

"Ако българския тръбопровод ще има за целда продава руски газ в Европа в един нов търговски хъб, заедно с газ от други държави, то това би било "приветствано развитие", коментира Шефкович.

"Но ако просто ще "евакуира" газ от "Турски поток" в страни от ЕС, такива като Австрия или Италия, то няма да е така. Ако се окаже, че проектът представлява просто един транзитен тръбопровод, той не може да бъде част от Балканския газов хъб и Комисията няма да го подкрепи", заявил Шефчович.

Припомняме, че ЕК финансира проучване за изграждането на Балкански газов хъб. 

Хъбът във Варна, на брега на Черно море би могъл да търгува с газ от "Турски поток", както и от тръбопроводи, подкрепяни от ЕС - от Азербайджан и Израел - Южния газов коридор и EastMed.

"Хъбът би могъл да търгува и с втечнен газ от световните пазари, което би осигурило "по-диверсифицирани и сигурни доставки за Европа", каза Шефчович.

"Комисията би могла да подкрепи само сценарий, при който този газ от "Турски поток" се продава в Балканския газов хъб, а не просто се транспортира по транзитен тръбопровод от Русия, през Турция към Западна Европа", подчертава той.

"България, която е най-бедната държава в ЕС, няма да получи европейски средства за изграждането на свързващия тръбопровод в размер на 1,4 млрд. евро, ако не отговаря на условията", добави Сефкович.

Освен това тя няма да получи "регулаторна подкрепа" на ЕС.

"Комисията не вижда никаква разлика между "Турски поток - 2" и неговите транзитни "евакуационни тръбопроводи" и "Северен поток-2", заявил Шефчович пред медията.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас