Независимостта на регулаторите на аудиовизуалните медии ще е една от темите на започващите днес общоевропейски консултации за медийната свобода. Ако се стигне до извода, че за тази независимост са нужни допълнителни гаранции, ще се търсят промени в европейското законодателство и националните регламенти.
Очаква се днес, давайки начало на консултациите, заместник-председателят на Европейската комисия да посочи като аргумент проблемите със свободата на медиите в три страни.
България попада в тази група заради концентрацията на собственост и липсата на прозрачност.
Другите две проблемни държави са Унгария, където правителството закрива неудобни медии или подменя редакционните екипи, и Великобритания - заради скандала с прихванатите телефонни разговори и съобщения в търсене на сензации.
Всички тези явления застрашават основни европейски права и свободи, се очаква да каже Нели Крус.
Според нея заради партийна солидарност политиците в Брюксел често подминават този тип проблеми в отделни страни.
Консултациите ще продължат до 7-и юни, като комисар Нели Крус настоятелно приканва всички заинтересовани да се включат в тях - в името на европейската демокрация.
Още от България
Скандал! Одобриха закриването на комисията по досиетата
Против закриването бяха от ПП, ДБ и ДПС, докато от "Възраждане" предложиха закриване и на редица други комисии с цел намаляване на разходи.
Румен Миланов от „Прогресивна България“: Необходимо е да се намали политическото влияние в Спецслужбите
По думите му първата стъпка трябва да бъде оценка на постигнатите резултати и на проблемите в работата им
Политолог коментира подкрепата за Радев: Общественото мнение е като бедрата на Шакира
Според Петър Чолаков обществената подкрепа за държавния глава е очевидна и това не бива да се пренебрегва, независимо от политическите атаки срещу него.