"На първо място ще бъде създаден Национален съвет за осиновяване. Това е много добра инициатива, защото така осиновителите ще влизат в единен регистър и това ще улесни процедурата. Осиновяването би трябвало да бъде лесен и максимално щадящ за осиновителите процес". Това заяви министърът на правосъдието Екатерина Захариева по повод проекта за промени в Семейния кодекс, който беше разглеждам вчера в Министерския съвет.
"В проекта за промени са заложени професионални услуги, работа с психолози и социални работници. Основната идея на този проект е грижа за детето, грижа за семейството и улесняване на процедурата за осиновяване. Години наред се насаждаше срам в осиновителите, а от децата се криеше, че са осиновени. Няма осиновено дете, което да не разбира рано или късно и за съжаление, това често става в най-неподходящия момент. Затова идеята на нашите изменения е да се информират децата на подходяща за тях възраст", заяви Екатерина Захариева. По думите й трябва да променим мисленето си, тъй като осиновяването не нещо лошо, а благородно и не би трябвало да се насажда тайнственост или да се живее в лъжа. Захариева констатира, че няма нищо по-хубаво от истината.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"