На Националния празник пожертваха Национален парк "Пирин", алармират от Коалиция от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
Служебният министър на околната среда и водите Ирина Костова направила сериозна крачка към застрояването на планината, като използвала почивните дни, за да прокара две изненадващи решения в навечерието на празника.
"На 1 март Костова се разпореди, че няма нужда от екологична оценка за проекта за нов план за управление на националния парк. Освен че е абсурдно документът, който определя бъдещето на един от трите национални парка в България, да не бъде подложен на такава оценка, това решение е в разрез със законите на страната. В глава шеста на Закона за опазване на околната среда и в чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие ясно се посочва кога екологична оценка е необходима", категорични са еколозите.
Въпреки това Министерството решава, че не трябва да се прави оценка, тъй като "няма вероятност да се окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве", цитират природозащитниците.
Проектопланът позволява строителство върху 12,5 пъти по-голяма площ от досегашната. В документа се разрешава сеч в горите върху 60% от площта на парка.
Според природозащитниците от МОСВ са пренебрегнали решението на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО от лятото на миналата година. На годишното си заседание в Истанбул, Комитетът недвусмислено прие, че новият план за Пирин задължително трябва да бъде подложен и на екологична оценка, и на оценка за съвместимост със целите на Натура 2000.
"За да е още по-абсурдна ситуацията, на 2 март, в края на последния работен ден, министър Костова подписа ново решение, предвиждащо предварително изпълнение на собственото ѝ решение от предния ден. А тази стъпка цели да отнеме възможностите за изява на гражданско мнение и на независима институция като съда", допълват от "За да остане природа в България".
Служебният министър Костова се мотивира, че е нужно решението ѝ за липса на необходимост от екологична оценка да влезе в сила максимално бързо "с цел защита на особено важни държавни и обществени интереси и осигуряване живота или здравето на гражданите".
Природозащитниците питат как екологичната оценка би застрашила живота или здравето на гражданите. И какви са тези държавни и обществени интереси, които министърът твърди, че защитава, при положение, че близо 70 хиляди души вече изпратиха имейли до служения премиер Огнян Герджиков с искане проектът за нов план да не бъде приеман в настоящия му вид?
До приемането на нов план за управление, продължава да действа старият, който предвижда значително по-сериозна защита на природата в Пирин. Няма как да е случайно, че решения с тридневен срок за обжалване на новият документ се взимат точно преди три почивни дни.
Снощното решение на МОСВ за одобряване на плана за управление на НП #ПИРИН е скандал, престъпление срещу българската природа и удар по интереса на местните общности, коментира лидерът на "Нова република" Радан Кънев.
Одобряването на план за управление на Национален парк без екологична оценка ще доведе неизбежно до жалби, ще падне в съда, ще забави плана с нови две-три години. Това са години, в които хората в Разлог, Кресна, Добринище няма да могат да развиват устойчив бизнес. Години, в които туризмът в Пирин ще остане монопол на една фирма.
Допускането на "контролирана" сеч в огромна част от парка е предаване на най-ценната българска гора в ръцете на дървената мафия.
Решението на толкова болезнен и деликатен въпрос на тъмно, в навечерието на празници, е пример за корупция и безотговорност, категоричен бе Кънев.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас