"Районирането на страната по отношение на едномандатните райони трябва да отговаря на пет принципа", заяви пред БНР Стоил Стоилов, изборен експерт и международен наблюдател на избори:
"Първият принцип е принципът на представителност. На мен не ми е ясно коя е базата на представителност, която този проект предлага да бъде реализирана. Това може да бъде броят на населението от последното преброяване, могат да бъдат някакви други актуални данни.
Този въпрос трябва да се реши, тъй като е много важно районите, които се определят да бъдат в максимална разлика от десет процента между най-големия и най-малкия, за да се реализират стандартите на равна тежест на гласа.
Равната тежест на гласа както на избирателя, така и на избраните власти, т.е. един депутат трябва да представлява сравнително един и същ брой избиратели. Друг принцип е определянето на граница на избирателните райони от независима власт и от необвързан орган. Трябва да има и принцип на прозрачност, както и недискриминационен подход", .
По думите му, трябва да се подхожда по-внимателно при формулировката на изборната система.
"Това е системата, чрез която ние избираме президент на страната и кметове. Нейната абсолютна мажоритарност, така както е формулирана, се развива в първия тур на изборите.
Там са заложени прагове за минимален процент участие в гласуването от всички, имащи право на глас, и минимален процент от действителните бюлетини, за да имаме избран кандидат на първи тур.
На втори тур системата е практически с относително мнозинство. Там гласът се произвежда, независимо от това колко души са се явили да гласуват, т.е. първият праг от 50% го няма", обясни експертът.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит