"Силата на хибридната война е в това, че тя използва слабостите на противника", заяви Микола Билисков, заместник-директор на Института за световна политика на Украйна на международен семинар "Хибридни войни и дезинформация - новите (стари) заплахи за Европа", Фондация "Конрад Аденауер" - Медийна програма, Софийски форум за сигурност, посолството на Великобритания в София и Центърът за изследване на националната сигурност към БАН.
По думите му, "Кремъл определя като смъртоносна заплаха за себе си самото съществуване на ЕС и НАТО и иска да ги унищожи" и затова се опитва да противопостави държавите-членки, така че да подкопае силата и единството на организацията.
Според него, информационната война, водена от Русия е по-успешна от конвенционалната, за каквато Москва няма капацитет.
Той даде пример с кампанията за дезинформация след свалянето на малайзийския самолет с руска ракетна установка "Бук", както и военните действия в Донбас.
"Нито една страна, особено страните от Източна Европа, не е защитена от руските хиридни и информационни войни, от дезинформацията и пропагандата на Кремъл.
"Целта на хибридната война и на дезинформацията са да попречат на вземането на решения, да противопостави различни части от обществото, да го превърне в "двуполюсно", смята Мартин Соколов от Център за изследване на националната сигурност към БАН.
Според него, хибридната война е "добре забравено старо" и демокрациите трябва да се готвят стратегически за подобни предизвикателства не само от Русия.
"Не трябва да се действа само като реакция на действия от страна на Русия, трябва да има изпреварващи действия. Не трябва да се работи само на нивото на конкертния случай или конретната атака. Трябва да има общи действия, защото не е възможно една страна сама да се противопостави на хибридни атаки", коментира Хенри Колис, заместник-директор на комуникациите на министър-председателя на Великобритания събитията след отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му във Великобритания.
"Дали фалшивите новини са ново явление или са просто проявление на добре познатата ни дезинформация", попита Ирина Недева, председател на Асоциацията на Европейските журналисти, която даде примери с казпанията срещу ратифицирането на Истанбулската конвенция.
По думите и, кампанията в България не само е съвпаднала по време с аналогична по време кампания в Хърватия, но са ползвани и еднакви аргументи.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство