"Допускайки бежанската лавина, Европа направи огромна геополитическа грешка. Над 3 млн. бежанци са влезли в Европа, прииждат и нови, но те се капсулират, оформят гета. В някои от южните градове на Франция бял човек вече не влиза изобщо! Добре е да бъдем хуманни и да приемаме хора в нужда, но те трябва да бъдат асимилирани и адаптирани към нашите общества съобразно християнските ценности." Това заяви в интервю за "Труд" експертът по биотероризъм проф. д-р Красимир Методиев.
"Голяма част от Африка също е тиктакаща бомба от милиони потенциални бежанци. Изумен съм, че европейските политици допуснаха такава грешка, която сега се опитват да поправят пак по неподходящ начин – чрез разселване. Унгария зае изключителна национално отговорна позиция, за което сега искат да я накажат, Полша – също. А България – най-бедната държава в ЕС, защо да поема това натрапеното от други бреме?!", риторично пита той.
"Биотероризмът е най-опасен, защото бързо може да порази огромни групи от хора. Безспорно най-страшното оръжие са спорите на антракса, ако са модифицирани за бързо действие. Инфекцията е мълниеносна. С един дрон терорист може да разпръсне спорите и да порази хиляди хора до 5-8 часа. Втори в класацията е вирусът на вариолата, която за щастие отдавна е забравена, но в специализирани лаборатории се пазят щамове. И там пораженията са бързи и изключително тежки", обяснява експертът. По думите му добилият напоследък популярност „Новичок“ не е толкова опасно оръжие, защото не е за масово, а за индивидуално поразяване – също като чадъра с рицин, с който бе отровен Георги Марков.
"Слава Богу, че биотероризмът не е първи избор на злонамерените хора. Те предпочитат конвенционални средства, тъй като за добре подготвена биологична атака са нужни експерти и модерна лаборатория. Това изисква време, а терористите днес искат да действат бързо, всявайки страх и ужас. В историята обаче има примери за биотероризъм. Такъв е превземането на крепостта в Крим преди стотици години чрез прехвърляне с катапулти на трупове на умрели от чума хора. При усвояването на Америка има данни, че войниците са подарявали на индианските племена заразени с холера одеала. И в по-скорошни години има такива случаи – в заведение за бързо хранене в САЩ злосторник зарази над 200 души със салмонела. Затова биотероризмът не бива да се подценява", предупреждава Методиев.
Той е категоричен, че в света днес почти няма острови на стабилност.
"Ако погледнете къде в Европа се случват най-много терористични атаки, ще видите, че това става в държави, чиито политически лидери се опитват да принизят заплахите. А те не бива да се отричат. Тероризмът е винаги едни гърди пред нас, никой не е застрахован и затова трябва винаги да сме нащрек и добре подготвени. Избиването на невинни хора в името на грешна кауза противоречи на основните ценности на Европа, защото никой не бива да натрапва другимо своята религия, политически възгледи и лични амбиции", казва Красимир Методиев.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България