28 Ноември, 2024

Експерти на ЕК препитаха Цацаров за работата на прокуратурата

Експерти на ЕК  препитаха Цацаров за работата на прокуратурата

Четирима експерти от Великобритания, Испания, Германия и Холандия ще дойдат в България, за да се запознаят с нормативните документи, уреждащи дейността на прокуратурата и с функционалния й анализ, изготвен от ръководството.

Това стана ясно от думите на главния прокурор Сотир Цацаров, цитирани от пресцентъра на правосъдното министерство след срещата с вицепрезидента на Европейската комисия (ЕК) Франс Тимерманс и еврокомисаря по правосъдие Вера Юрова в Брюксел, в която участваха и министрите Екатерина Захариева и Румяна Бъчварова.

"Днес показахме какво е направено и какво предстои. Механизмът няма да спре, ако всички власти не обединят усилия, а резултатите не зависят от усилията само на изпълнителната или съдебната власт, а е необходим общ подход на всички власти за постигането им", добави ръководителят на държавното обвинение.

Цацаров каза още, че заедно с министрите на правосъдието и вътрешните работи са в Брюксел, "защото изпълнението на препоръките е обща цел и е в контекста на работния диалог".

Българските представители са разговаряли с Тимерманс и Юрова за изпълнението на препоръките в последния мониторингов доклад за напредъка на България, като двамата са отчели "политическата воля за продължаване на съдебната реформа".

"Това, което чухме днес, беше, че ЕК оценява високо това, което правим, и вярва на искрената политическата воля на настоящото правителство да решава проблемите и да се бори с корупцията. Това се оценява и се вижда, и е важно, защото без политическа воля не можем да постигнем желаните резултати. Аз, лично, оценявам това уточнение от тяхна страна като изключително важно и изключително окуражаващо. Приемането на законодателните мерки ще гарантират необратимостта на процесите", коментира Бъчварова.

По думите на правосъдния й колега Захариева Тимерманс и Юрова са се поинтересували от разделянето на Висшия съдебен съвет на съдийска и прокурорско-следователска колегия, като "темата беше съдебната реформа – това е фокусът и на България, и на ЕК".

"Искат от нас резултати. Основна препоръка е бързина в съдебния процес, намаляване на формализма и борба с корупцията по високите етажи, вкл. в икономическите сектори. Освен резултати, от ЕК очакват и гаранции за необратимостта и устойчивостта на реформите. Няколко пъти подчертахме, че механизмът за оценка и сътрудничество не може да се използва за вътрешно-политически цели. Препоръките са ясни и обективни – гарантиране на независимост, безпристрастност и по-висока разкриваемост на престъпленията, както и подобряване на работата на институциите", обобщи срещата Екатерина Захариева.

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."