30 Април, 2026

Експерти прогнозират: До края на август африканската чума ще обхване цялата страна

Експерти прогнозират: До края на август африканската чума ще обхване цялата страна

„По прогнози на наши колеги до края на месец август болестта ще обхване територията на цялата страна". Това заяви председателят на Софийската колегия на Българския ветеринарен съюз д-р Димитър Яновски пред Нова телевизия. 

„Българският ветеринарен съюз, както и всички практикуващи ветеринарни лекари, са напълно наясно с епизоотията и следим процеса от близо. Смятам, че тези протести са крайно неуместни. Разбираме хората и тяхното желание да отглеждат прасета в задния двор, защото работим с тях. Никой нямаше да им забрани това, ако не беше тази обстановка. Държавата се отнася доста толерантно, защото по-голямата част от тези собственици отглеждат животни, които не са регистрирани. Това означава, че те са нелегални”, коментира д-р Димитър Яновски.

Той разясни и дали е възможно държавата да обезщети дори нерегистрираните прасета, по примера на Чехия. „Това е в компетенцията на държавните органи, в лицето на БАБХ и Министерството на земеделието и храните. Те могат да вземат необходимите политически мерки за финансово обезпечаване. Апелираме всички собственици да не спъват действията и мерките срещу борбата с чумата”, каза още  д-р Димитър Яновски.
Сподели:

Коментари (0)

Надежда Йорданова: Обсъждаме създаването на парламентарен съюз, въпросът е за политическата му тежест

Надежда Йорданова: Обсъждаме създаването на парламентарен съюз, въпросът е за политическата му тежест

Тя подчерта, че разединението може да отслаби способността на формацията да противодейства на „свръхконцентрацията на власт“

Дебютанти превземат парламента: 52-рото НС стартира с нови лица и стари рекордьори

Дебютанти превземат парламента: 52-рото НС стартира с нови лица и стари рекордьори

Над половината депутати влизат за първи път в парламента, а сред тях са и популярни спортисти, експерти и представители на различни професии

52-рото Народно събрание стартира днес под напрежение и с ясно мнозинство

52-рото Народно събрание стартира днес под напрежение и с ясно мнозинство

Със силно изразено мнозинство и разнороден състав, новият парламент започва работа между очаквания за промяна и риск от сблъсъци между депутатите от петте парламентарно представени партии