Дали проблемът с КТБ ще се реши справедливо или не е тест за цялата ни държавност, за това дали тя ще съумее да се справи с един чисто финансов проблем. Това каза в студиото на bTV Eмил Хърсев. Той посочи, че както повечето хора у нас е на мнение, че банката трябва да се оздрави, защото сценарият с фалит ще струва скъпо на обществото.
Според него, не е редно всички упреци да се хвърлят в момента
срещу Централната ни банка, тъй като хората там са се опитали да стигнат
до правилното решение, но не са успели вероятно поради политически
сметки.
Финансистът смята, че в случай с поставената под специален надзор банка е
възможно да се действа и извън предписанията на закона, като например
се намери инвеститор, който би искал да вложи пари и да оздрави
институцията.
Според него, КТБ е изключително важна за икономиката на страната, тъй
като в последните три години 30% от кредитите за бизнеса са отпуснати
именно от нея. Хърсев посочи, че не трябва обществото да плаща за липси в
трезора, а да се търси кой е виновен за липсите на пари.
Още от България
Прогресивна България предлага рекорден дефицит, сравним с този при управлението на Жан Виденов
С този бюджет управляващите ни казаха: реформите се отлагат, а натоварването върху бизнеса се увеличава
Сачева: Държавният дълг расте с 13 млрд евро - ако този бюджет е оздравителен, как изглежда болестта?
Дългът расте експлозивно, а няма нито една сериозна структурна мярка за растеж на икономиката
Кейт Бланшет и Ева Майдел стартираха Регистър на човешкото съгласие в ЕП
"Това е първият регистър за човешко съгласие какво може изкуственият интелект да използва от нашата идентичност и какво не", разказа българският евродепутат от Европейската народна партия