България ще бъде включена в новата Европейската гранична и брегова служба, съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ. Това стана възможно след като Комисията по правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент одобри законодателно изменение, внесено от българските евродепутати от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев и Мария Габриел, което гарантира участието на България в новата служба, въпреки че страната не е част от Шенгенското пространство. Тази ключова поправка гарантира, че в случай на силен миграционен натиск по границата с Турция, другите държави-членки и Европейската гранична и брегова служба ще имат задължението да окажат необходимата техническа подкрепа и помощ от допълнително специалисти.
На заседанието на Комисията по правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент в понеделник бе гласувана позицията на евродепутатите относно Европейската гранична и брегова охрана. С това ще бъде дадено начало на междуинституционалните преговори със Съвета относно окончателната структура и компетенциите на новата агенция. Целта е тя да започне да функционира още от есента на тази година.
На заседанието на комисията беше одобрено също и предложението на двамата български евродепутати от ГЕРБ дейностите на Европейската служба да включват не само справяне с миграционната криза, но и защитата на външните граници от заплахи като трансгранична престъпност и тероризъм.
Според Емил Радев, който е член на Комисията по правосъдие и вътрешни работи, с приетия текст ще се гарантира солидарността към държави като България, които са на първата линия по защита на външните граници. "С гласувания от ЕП текст, европейските ни партньори ще бъдат задължени да оказват необходимата за страната ни помощ и по този начин ние ще можем да разчитаме на бърза подкрепа при силен миграционен натиск", коментира Емил Радев.
„Одобрените поправки гарантират, че новата Европейска служба за гранична и брегова охрана ще разполага с нужните инструменти за ефективно интегрирано управление на външните граници на ЕС. Осигуряването на високо равнище на сигурност в рамките на целия ЕС, като същевременно се защитава свободното движение на хора в него, е приоритет за справяне с настоящата миграционна криза”, подчерта зам.-председателят на Групата на ЕНП в ЕП и член на Комисията по правосъдие и вътрешни работи Мария Габриел. За да се гарантира високо и еднакво ниво на граничен контрол, Мария Габриел предложи в задачите на новата агенция да бъде включено също така насърчаването на разработването на обща среда за споделяне на информация, включително за оперативната съвместимост на системите.
Европейската гранична и брегова охрана, предложена от ЕК през декември 2015г., ще бъде изградена въз основа на агенцията "Frontex" и органите на държавите-членки, отговарящи за управлението на границите, които ще продължат да извършват ежедневното управление на външните граници. Предложението предвижда създаването на резерв от гранични служители и техническо оборудване за бързо реагиране, създаването на център за мониторинг и анализ на риска по външните граници на ЕС, право на намеса, ако някоя държава в ЕС не може да се справи с миграционна вълна, както и по-силна роля в областта на връщането на неправомерно пребиваващи в ЕС мигранти.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.