Отчитайки тежкото положение с продажбите на руския газ, за който липсват нови пазари, българските преговарящи биха могли да настояват за преразглеждане на ценовите и други условия по договора с „Газпром“. Това заяви в интервю за Faktor.bgедин от водещите енергийни експерти в Русия - основателят на аналитичния център RusEnergyМихаил Крутихин.
Той бе попитан дали след като контрактите на „Газпром“ за доставки към Европа масово се сриват (най-вече за Украйна, балтийските страни и Полша), дали и България да си позволи натиск върху монополиста що касае ценообразуването.
По думите му руският енергиен монополист „в момента е особено уязвим що касае искания за преразглеждане на контрактни условия“.„Опитът показва, че исканията за промяна на условията в договорите с „Газпром“ поради променящата се пазарна ситуация имат добри перспективи. Руската компания се съгласява да сваля цените и да подобрява условията и при преговори, и при решения на международни арбитри. Да печели подобни процеси „Газпром“ досега не успяваше – още повече, че компанията не вида реална възможност да изнася целия газ, който успява да добива“, обяснява Михаил Крутихин.
Според него атаките на Москва към София за стопирането на проекта „Южен поток“ са очаквани, но България трябва да работи по-активно за осигуряване на алтернативи в енергетиката: „Пропагандистската реторика не помага за общото благо. Според мен, най-доброто решение би било да се работи с всички доставчици и диверсифицирането на доставките“.
„Можем да обърнем внимание на факта, че в Европа никой не се оплаква от зависимостта от доставките на руския петрол или въглищата, а само от тези на природния газ. Само затова, че купувачите в по-голямата си част имат възможност да заменят руския нефт и въглища от други източници, в случай че има прекъсване на доставките или политически конфликт“.
Според него за преговорните позиции на София спомага и отдаването на концесия на находища в българското Черноморие на компаниите като OMV, Total, Petroceltic. “Поканата на чуждестранни оператори за проучвания и добив на газ в Черно море не може да не дразни „Газпром“. Но в крайна сметка руската компания в отношенията си с клиентите е принудена да се съобразява с интересите си по конкретния договор, а не с емоциите си. Трудното положение на „Газпром“ го кара да се държи прагматично“, казва Крутихин.
Очаквайте цялото ексклузивно интервю на Михаил Крутихин за Faktor.bg
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас