Властта предвижда нови мерки за справяне с бедствията. Една от идеите в стратегията за намаляване на риска от бедствия е социалните мрежи и мобилни приложения да ни предупреждават при опасност. Така няма да се разчита само на системата за звуково оповестяване.
В момента се сформира работна група за промяна на закона за защита при бедствия.
Стратегията предвижда създаване на местни органи, които да подготвят планове за превенция, обучение, реакция в случай на природно бедствие. Ранното предупреждение за населението ще става чрез социалните мрежи и мобилни приложения.
Ако тези начини за ранно предупреждения бяха налични през изминалите години, вероятно нямаше да се стигне до трагедии като тази в Аспарухово и Мизия например.
Най-тежки са последиците от земетресения, наводнения, свлачища и горски пожари. На територията на страната в момента има над 2000 свлачища. Върху част от тях са застроени около 4000 незаконни постройки.
А сметките показват, че за справяне с този проблем през следващите 5 години са нужни 500 млн. лева.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство