МВР няма средства да поддържа системите по границата. Това заяви зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев, цитиран от "Капитал". Той е категоричен, че Министерство нафинансите няколко пъти е отказало да отпусне допълнително средства за тази цел.
"Четири пъти за последните 12 месеца МВР се опитва да прокара през Министерски съвет план за справяне с миграционния натиск и четири пъти Министерство на финансите отказва да го съгласува и до отпусне пари за охрана на границата", коментира Гунев.
Сметките на вътрешното министерство за ток действително са нараснали заради таксата за т.нар. реактивна енергия, тъй като системата по границата не е оборудвана с т.нар компенсаторни устройства.Според Гунев проблемът обаче е в това, че МВР няма средства за поддръжка на системите за охрана на синя (морска) и зелена граница. Става дума за термовизионни камери, сеизмични и инфрачервени датчици, радиолокационна техника и т.н.
Филип Гунев уточни, че поддръжката на интегрираните системи на зелена и морска граница струва милиони на година. Средства, които до този момент са били осигурявани с европейско финансиране и никога не са би ли част от държавния бюджет. България е била една от първите държави, които е усвоила средствата за охрана на границата и съответно е една от първите, които ги приключва. "Средствата са договорени и за през следващия програмен период. Именно поради тази причина поискахме мостово финансиране, но то също беше отказано от Министерство на финансите" коментира зам.-министърът.
Бюджетът на МВР за 2015 г. е малко над 1 млрд. лв. По-голямата част от тях отиват за заплати, а предвидените средства за капиталови разходи и поддръжка са незначителни. Така например тази година за първи път от 2012 г. насам бяха купени нови униформи за служителите. Във вътрешното министерство работят 49 хил. души. Всички опити за съкращаване на персонал са свързани с изплащане на обезщетения на напусналите - средства, които също не са предвидени в бюджета.
Още от България
Вотът на недоверие срещу кабинета „Желязков“ не мина, и това беше очаквано
Вотът беше внесен от „Възраждане” и подкрепен от депутатите на „Величие” и МЕЧ. Техният мотив бе "системен провал на правителството във външната политика".
Земеделското и горското ни ведомства подписаха с БЧК меморандум за взаимодействие при бедствия и кризи
Трите институции ще си съдействат тясно при подготовка и оказване на помощ на бедстващи в планински райони, както и за овладяване на последиците от природни бедствия
Огнян Минчев: Президентът дълбокомислено съветва Вселената, но мълчи за абсурдния договор с "Боташ"
Всичко около този договор е ясно, но аз имам само още един въпрос - кой е отговорен за подписването му и кой трябва да поеме политическата и наказателна отговорност?