"Участници като Русия и Китай могат да се обединят за АЕЦ"Белене" и да използват това, за да извиват ръцете на управляващите за отстъпки от държавата", прогнозира пред бТВ проф. Георги Касчиев.
"Очаква се оферта от "Росатом". До момента е предоставено заявление за стратегически инвеститор от китайската и корейската ядрена корпорация.Останалите две оферти са за предоставяне на оборудване – от "Фрам атом" и "Дженерал електрик", обясни той.
"Активите ще паднат двукратно - тук става дума за цената на закупеното оборудване и за площадката.Оборудването не е произведено в добрата световна практика. А другата част е изградената площадка. Най-вероятно площадката е рискова, защото е наводнявана и възглавницата, която трябва да поема вибрациите е компроментирана", каза още той.
Касчиев припомни, че още след земетресението във Вранча през 1977 година руските експерти са настоявали площадката, предвидена за АЕЦ "Белене" да бъде изоставена, тъй като е опасна.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."