24 Ноември, 2024

Галъп: ​48% от българите изказват доверие, а 38% - недоверие в ЕС

Галъп: ​48% от българите изказват доверие, а 38% - недоверие в ЕС

48% от българите изказват доверие, а 38% - недоверие в ЕС, а останалите се колебаят, показва проучване на "Галъп Интернешънъл" в навечерието на британския референдум за излизане от ЕС. 

Заключението на социолозите е, че рейтингът на евросъюзът у нас е на най-ниското си ниво, откакто нашата страна е негов член.

Само преди няколко месеца доверието в ЕС се е движело около 60%, отчитат от "Галъп". Нещо ново е и трайността на негативната тенденция в сравнение с предходни такива – например, около икономическата криза в Гърция.

Причините за негативната тенденции са два типа: моментни и дълготрайни. Сред моментните са дезинтеграционните процеси в ЕС, бежанската вълна, тероризмът, различните кризи в съюза и възходът на популистки политически играчи и т.н. 

Своето влияние са оказали и информационните противоборства между Русия и Запада в последно време, както и фактът, че ЕС не успява да излъчва достатъчно авторитет, сигурност и решителност по международни теми, коментират социолозите.

Освен текущата криза в ЕС, с годините закономерно действат и по-дълготрайни фактори. Българите вече започват да гледат на ЕС не просто като на идеал, но и да се вглеждат в детайлите на неговото функциониране. Това е нормален процес, който също води до плавно и почти незабележимо износване на авторитета на ЕС, смятат от Галъп.

Интересът на българите към тези теми обаче е сравнително малък. В първите седмици на юни две трети смятат, че изходът от референдума по-скоро няма да повлияе на живота им. Само една десета са на противоположното мнение, а останалите се затрудняват да дадат отговор. В отговорите на този въпрос личи и не особено висока степен на запознатост по темата - продиктувана и от нейната закономерна сложност. С всеки изминал ден обаче интересът към случващото се във Великобритания ще става по-чувствителен.

Въпреки всичко България остава сред най-проевропейските страни в ЕС, отбелязват от Галъп.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство