От известно време слушаме разнопосочни приказки. Андреева е внесла три пъти актуализацията на бюджета, а Орешарски говори, че тя просто “маркира дейност”, но нищо смислено реално в системата на здравеопазването. Актуализацията ще осигури пари за трите месеца, тоест, от днес за утре, но няма да реши проблема. Ами да направим министерство на религия и да започнем да лекуваме със светена вода. Така коментира ситуацията в здравеопазването ген.Тонев, бивш директор на ВМА, в студиото на Нова ТВ.
Същата позиция зае и проф. Начев, шеф на “Света Екатерина.
Актуализацията е глътка възраст, но това ще успокои напрежението. Но с актуализацията нищо няма да се оправи, тя ще гарантира само едни средства, за да оцелеят болниците. Нужни са промени, а се правят някакви псевдореформи в здравеоопазването. По 30-40 пъти се правят промени в законите, ние не правим реформи, а само макиаж, естетична хирургия. Нужно е да се предприемат непопулярни мерки, но те ще се почувстват от хората, коментира професорът.
Той е категоричен, че хората в сектора не веднъж са обсъждани основните мерки, които трябва да се предприемат, за да се излезе от тази тежка криза. Сред тях като най-неотложни са, първо, да се промени метода на финансиране в здравеопазването. Второ, финансирането на болничната помощ да става на базата на създаването на здравна карта.
Трето, трябва да има контрол на мадицинските дейности, а в съсловието трябва да се прави контрол на качеството на извършената услуга. Четвърто – трябва да се промери лекарствената политика, която сега е абсолютно сбъркани. В повечето лечебни заведения се използват 70 на 30 медикаменти в полза на оригиналните производители, а в повечето страни - пропорция е в полза на генериците.
В една Швайцария, където застраховката за здраве е 12.8%, за медицинските услуги се плаща различно, в зависимост от това дали се лекувате с оригинали или с генеритици. В първия случай медицинската услуга е 30% по-скъпа, а ако се лекува с генеритици – се плаща с 10 % по-малко за лечението, посочи ген.Тонев.
Той посочи, че, че България е единствената държава, където за здраве се отделят под 4% от бюджета. А в една съседна Гърция в условия на сериозна икономическа криза се плащат 10 пъти повече пари за всеки един пациент.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит