Престъпленията, извършени по време на комунистическия режим, убийствата в трудовите лагери и т.нар. възродителен процес да могат да бъдат разследвани. Около тази идея се обединиха депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок.
С проект за промени в Наказателния кодекс те предлагат давността за тези престъпления да отпадне. Проектът е внесен в петък от 12 народни представители - Методи Андреев, Цвета Караянчева, Джема Грозданова, Димитър Главчев, Алтимир Адамов и Георг Георгиев от ГЕРБ, както и Петър Славов, Вили Лилков, Борис Станимиров, Найден Зеленогорски, Корман Исмаилов и Никола Хаджийски от Реформаторския блок
Темата неколкократно влиза в дневния ред на парламента през годините, като подобен проект е отхвърлян вече веднъж от предишното Народно събрание. При първото управление на ГЕРБ друг проект не стигна до обсъждане.
В новите предложения се изброяват всички международно признати престъпления срещу човечеството – нападение срещу гражданското население, физическо унищожение, поробване, депортиране или насилствено преместване на население, изтезание, насилствено забременяване, преследване, апартейд, както и насилствено изчезване на лица. Въвежда се и дефиниция за радикална религия – тази, която се използва за постигане на политически цели чрез тероризъм.
В мотивите си депутатите повтарят аргументите на предишния проект, внесен от ГЕРБ, а именно, че в международното право въпросът за престъпленията срещу човечеството и давността за тяхното преследване се третира в Конвенцията на ООН от 1968 г. Тя предвижда да не се прилага срокът на давност за военните престъпления и престъпленията против човечеството. Тази Конвенция е в сила за България, която я е ратифицирала.
Вносителите посочват още, че предложенията им стъпват и на Римския статут на Международния наказателен съд, който е ратифициран от Народното събрание през 2002 г. и изброява съставите на престъпленията против човечеството.
"Престъпленията, посочени в параграф 1 на законопроекта, и по времето когато са били извършени, са представлявали престъпление по действащият тогава Наказателен кодекс. В този смисъл предложеният текст не въвежда нови наказателни състави, а третира само давността за тези престъпления", пишат още депутатите.
"Необходимостта от справедливо наказание не само на преките извършители, а и на техните подбудители и помагачи може да стане чрез създаването на такава нова разпоредба в Наказателния кодекс. В подкрепа на обосноваността от премахване действието на давността в тези случаи е и старото правило в Римското право, че тя не тече срещу този, който не е могъл да действа", казват вносителите.
Предвижда се още да се премахне давността и за тероризъм, търговия със забранени оръжия, производство, преработване, придобиване и държане на наркотици, включително марихуана, и редица други. Вносителите на въпросните текстове предлагат също давностният срок да спира да тече, докато извършителят на съответното престъпление се укрива или се ползва с имунитет.
Още от България
Парламентарната задача има решения - ето какви са те...
Коалицията не е сватба, нито оброк за вечна вярност - тя е съгласие за постигане на конкретни цели в определен срок от време
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ
Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство
Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет
Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов