Бюлетините, които съдържат преференция, достигнаха 34% или 1 120 868, съобщиха от ЦИК при обработени 99,96 на сто от протоколите от секционните избирателни комисии. "Пак има съвпадение в номерата на бюлетините на партиите и кандидатите, в доста от случаите. В почти всички региони", уточни говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.
Общо 16 446 са бюлетините без преференция, които са подадени за ГЕРБ, 2814 от гласоподавателите са отбелязали преференция за водача на листата Цветан Цветанов. За номер 12 в листата Клавдия Ганчева с преференция са гласували 3155 избиратели, което я нарежда на второ място в листата.
Силен преференциален вот е налице и при избирателите на Реформаторския блок в областта. От 7,25 процента гласували, 638 гласоподаватели са дали преференция за водача Иван Иванов, а 2751 са отбелязали третия в листата Станислав Благов. Общият брой на бюлетините без преференция е 2961.
Кандидатът на БСП - лява България в София Георги Кадиев, който беше 9-ти в листата на 24 МИР, успял да събере около 4500 гласа, които го преместват напред - втора позиция, което му обещава място в парламента. Преференцията бе в полза и на Красимир Янков, който от 4-то мястото във варненската листа, която се водеше от Ангел Найденов, отива също на втора позиция.
Избирателната активност е над 49%, показват данните на ЦИК. Гласували са 3 443 326 души. До момента гласувалите в чужбина са 135 590 българи. От тях гласовете от Турция са 60 090. "Не се потвърдиха опасенията за масов вот в Турция. Средно в една секция са гласували по 450 души", посочи друг от говорителите на ЦИК - Цветозар Томов. Рекордьор обаче е Великобритания. Там са гласували над 14 000 българи, 8000 от които в Лондон.
Още от България
Охраната на Делян Пеевски от НСО е струвала 220 000 лева за 10 месеца
"Сега истината излезе наяве и тя сочи едно - че тези политици, анализатори и журналисти, които крещяха и ревяха за милиони за охрана, харчени всяка година, с които можело да строят детски градини, училища и университети са едни обикновени лъжци"
Владимир Кличко в България: Най-лошото престъпление е кражбата на бъдещето ни - отвлечените деца
Не можете да си представите ужасяващите неща, които се случват при нас, но въпреки това ние оставаме силни и няма да се уморим. Въпросът ни е към нашите съюзници: вие уморени ли сте?
Синдикалисти обесиха символично държавния служител от бюджета за 2026 г.
Синдикалните лидери и техните представители направиха критични изказвания за ниските възнаграждения в държавния сектор и настояха за по-достойно заплащане на труда