6 Декември, 2025

Гласуват извънредно бюджета на Здравната каса

Гласуват извънредно бюджета на Здравната каса

С бюджета на общественото осигуряване се връща швейцарското правило за осъвременяването на пенсиите – от 1 юли те ще бъдат 3 на сто по-високи, като средната пенсия ще надхвърли 300 лева.

Въпреки че в бюджета на държавното обществено осигуряване за догодина се предвиждат увеличения на част от социалните плащания, един от основните въпроси – за възрастта и стажа за пенсиониране, остава за догодина. 

Според ресорния министър Хасан Адемов дебатът трябва да бъде проведен през 2014 г. и тогава да бъде взето решение. Иначе – годината остава нулева за годините и стажа за пенсиониране. Пенсиите обаче ще бъдат осъвременени по швейцарското правило: „Тук всяка прилика с многократно повтаряния рефрен "вие ги увеличихте, ние ги плащаме" изобщо не е случайна, а напълно закономерна за всички следващи правителства. От изказванията на представители от ГЕРБ останах с впечатлението, че вувузелите на тяхната социална агресивност не са в състояние да изтрият собственото усещане за вина”. 

В бюджета на Здравната каса пък се предвижда облекчаване на плащанията за посещение при личен лекар на пенсионерите. Таксата ще бъде левче. Въпреки това здравният министър Таня Андреева призна: „Здравеопазването не ще върви на зле, то е зле. То е катастрофирало. В момента работим в една фалирала система, пак ще подчертая – с повече от половин милиард задължения, с липса на 1,8 млрд. от Здравната каса, които както щем да ги наречем – пренасочени, откраднати, употребени, може би за нещо друго, не зная, но тези пари не са в здравната система и никога няма да се върнат отново там”. 

Здравният сектор е един от първите, за които управляващите обещаха ключови реформи.

 

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Ново правителство в рамките на съществуващия парламент е невъзможно

Атанас Атанасов: Ново правителство в рамките на съществуващия парламент е невъзможно

Според него има шанс предстоящият вот на недоверие да успее, а ако правителството не подаде оставка.

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Премиерът Росен Желязков и управителят на БНБ се увериха на място, че Монетният двор на банката работи на изключително високо ниво и е въведен 24-часов производствен процес.

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.