Полетът до Ирак се осъществява съвместно с Гърция, където ще се присъединят още 8 незаконно пребиваващи иракчани. Финансовото обезпечаване на операцията се осигурява от Европейския фонд за връщане.
12 от незаконните имигранти имат паспорти, на останалите са осигурени временни документи за пътуване от Иракското посолство. Всичките 46 души са влезли в страната нелегално през турско-българската граница, пребивавали са в домовете за временно настаняване на чужди граждани в Любимец и Бусманци, след което са поискали да им бъде предоставен хуманитарен статут или статут на бежанец, каза на ГКПП-Аерогара София Кирил Сергиев, ръководител на операцията от Дирекция „Миграция". След като е установено, че не отговарят на условията за престой и пребиваване в Република България, със съдействието на Иракското посолство е организиран чартърен полет. Като граждани на трети страни, на излизане от страната ще им бъде извършена пълна проверка, заяви комисар Атанас Младенов, директор на Регионална дирекция „Гранична полиция"-Аерогари.
Освен чрез Европейския фонд за връщане, България активно участва и в операции за връщане в страните на произход, организирани и съфинансирани от Агенция Фронтекс.
От началото на годината досега 740 души, граждани на трети страни, са изведени от България с принудителни административни мерки.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит