Пред националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" президентът Росен Плевнелиев и кметът на София поздравиха столичани и гостите на града по случай по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост - 24-и май. На събитието присъства патриарх Неофит, председателят на парламента Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов, образователният министър Меглена Кунева, министри и депутати от всички партии. След речите на площада пред библиотеката по традиция зазвуча химна на България "Мила родино", изпълнен от Гвардейски представителен духов оркестър. Музикантите успяха да изненадат хилядите присъстващи в столицата с промяна в аранжимента на националния символ. По време на на "Мила родино, ти си земен рай, твойта хубост, твойта прелест, ах, те нямат край" зазвуча постоянно тремоло на соло барабана, което в оригинала липсва. Освен това гвардейските музиканти добавиха звънчета, които създадоха допълнително настроение, особено за по-малките, които се събраха на празника.
"Възраждането на българското образование, наука и култура повече от всякога трябва да бъде национален приоритет – дългосрочен, надпартиен и стратегически. Най-добрата инвестиция в бъдещето на една държава и един народ е в образованието на младите". Това каза президентът Росен Плевневлиев. „Вековна традиция ни събира в дена на славянската просвета, култура и писменост, в деня на българската просвета и култура, в деня на отдаването на почит на безсмъртното дело на светите братя Кирил и Методий. Честваме най-хубавия и светъл български празник, превърнал се от векове в повод за национална гордост”, заяви Плевнелиев .
„За нас българите няма друг ден като този – ден, в който можем да възкликнем „И ний сме дали нещо на света, на вси славяни книга да четат”. Ден, в който се прекланяме пред историческото дело и мисия на светите братя и техните ученици, ден в който отдаваме заслужено признание за всеотдайността и апостолския труд на българските учители и будители, ден, в който се гордеем, че сме българи, че сме народ със славно минало и бъдеще, древен и културен народ, създал своя собствена азбука, дал писменост и просветление на стотици милиони по света”, посочи президентът.
„Словото е вечно, то не е подвластно на времето. В това е и голямото чудо на словото 0- да помни, да претворява, да съхранява. Ето защо да познаваш и съхраняваш българския език и култура, история и душевност , не е въпрос само на образование, а на принадлежност към народ и родина”, каза още държавният глава.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."