"Ако левицата иска сериозно да се противопостави на кандидат-президента на ГЕРБ, дебатът трябва да се съсредоточи около фигурата и ценностите, които тя ще представлява. Левицата в момента е в капана, в който бе десницата дълго време – капана „обединение“, коментира пред БНР политологът Христо Панчугов, който изтъкна, че десницата има доста печален опит в усилията за обединение:
"Мантрата „личностите нямат значение“ се провали неведнъж и в случая с левицата ще се промени отново.
Проблемът, който в момента засяга и българската левица, е невъзможността да се обясни на избирателя какво събира партиите вътре в едно обединение, извън целесъобразността, а тя отдавна не е вдъхновяваща цел за българските избиратели", смята поритологът.
"АБВ влезе много ясно в тези преговори с кандидатурите на Първанов и Калфин. Татяна Дончева е номинирана отдавна, което е нормално от страна на Движение 21, посочи още Панчугов. По думите му обаче целесъобразното събиране на БСП, АБВ и Движение 21 от мантрата „Трябва да сме заедно“ няма да мотивира левите избиратели", каза още той.
"Антисистемният вот ще бъде взет около повече от една кандидатура, прогнозира още политологът. Той изрази предположение, че с последните си изказвания премиерът Бойко Борисов се опитва да привлече русофилски гласове, което поставя и левицата, и десницата в интересна позиция", коментира Панчугов.
"Доскоро изглеждаше, че вътрешнопартийни проблеми в ГЕРБ възпрепятстват излъчването на номинация за кандидат-президент, но в последните дни започвам да се питам дали причината не е друга - търсенето на кандидат, който да бъде противоположност на Росен Плевнелиев по отношение на заеманите от него позиции", подчерта още Панчугов.
Според него ранното разграничаване на Плевнелиев като президент на ГЕРБ и опита му да защитава националния интерес притеснява Бойко Борисов.
Политологът обаче нарече спекулация слуховете, че Борисов ще поеме битката за "Дондуков" 2 и очерта профила на кандидата на ГЕРБ така:
"Не толкова независим по отношение на партийната дисциплина и по-умерен в заеманите позиции".
Според политолога последният президентски мандат е показал, че институцията на президента не е толкова невлиятелна в българската политика, колкото се опитват да ни я представят през последните години, като доказателство за това са няколкото служебни кабинета и позицията на държавния глава в ключови за държавата моменти.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство