24 Ноември, 2024

Харалан Александров: Българитe сме едно от най-белите общества в Европа

Харалан Александров: Българитe сме едно от най-белите общества в Европа

Нормализацията в България минава през перманентен скандал, твърди в интервю за "24 часа" социалният антрополог Харалан Александров. "Забележете, че скандалите имат коригиращ ефект върху властта, като я връщат в правия път, колчем се опита да излезе от коловоза и да хлътне в дерето", казва той. Според него, конструктивният скандал е принос към демокрацията и ние го дължим не толкова на зависимите медии, колкото на гражданското общество и "парадоксално - на Реформаторския блок. След поредица от вътрешни кризи и сътресения блокът не само оцеля и влезе в управението, но доказа, че противоречията, конфликтите и скандалите могат да имат оздравителен ефект", твърди експертът.

Той коментира, че "най-големият успех на кабинета "Борисов 2" е, че изобщо се случи. Той започна с летящ старт във външнополитически план, възстановявайки, доколкото е възможно, доверието към България в Европа".
Харалан Александров "хвърля един поглед" на "Южен поток". Според него Путин ни е направил услуга, като обяви в Анкара края на "Южен поток" и назидателно посочи какви ужасни загуби ще претърпим поради съобразяване с Европа и САЩ. "Той подаде топката на Борисов, който по това време се оказа в Брюксел и успя да отиграе ситуацията в наша полза. В този контекст България вероятно ще минимизира загубите поради щастливо стечение на обстоятелствата, въпреки обърканата си и непоследователна политика в енергийната сфера", обясни експертът.
Социалният антрополог прави характеристика и на житието и битието на българина. По думите му, българинът живее в непрестанно бедствие. Оцеляваме, като мобилизираме архаични механизми на солидарност в криза. "Като обикалям страната, забелязвам как с изчезването на парите постепенно преминаваме към натурална икономика и обмен - един предлага прасе, друг ракия, трети кисело зеле... Малко като "Петрол срещу храни" сме... В крайна сметка за всеки ще има по малко прасе и винце, за да посрещне Нова година. Ние умеем да сме добри и задружни в режим на бедност. Но за да има просперитет, трябва да се научим как да сме солидарни в успеха, а не в провала; как да подкрепяме активните, предприемчивите, двигателите на развитието. Общество, което мрази богатите и им завижда, наместо да ги следва, е обречено на бедност", убеден е Харалан Александров.
На въпрос дали българските политици разбират истинския мащаб на демографската криза за държавата, той коментира: "Българските политици са под натиск да решават ежедневно възникващи кризи и им е трудно да мислят в категориите на дългосрочни политики, каквито изискват демографските проблеми. При това картината е силно изкривена от паниката около променящия се етнически баланс в страната, подклаждана от националпопулизма. Противно на популярната теза, че България се "циганизира", ние продължаваме да сме едно от най-белите общества в Европа. За жалост, сме и едно от най-бедните и зависимите от държавна подкрепа и тъкмо затова сме толкова чувствителни към малцинствата, имигрантите и бежанците. А овладяването на демографската криза предполага непопулярни реформи в сферата на образованието, социалното дело, семейната и данъчната политика, икономическото и регионалното развитие", изброява той.
Както си му е редът, анализаторът на социалния код на българина поглежда и в 2015 година. "Много лошо си постлахме през 2014-а", казва той и обяснява: "Постелята я пропихме и проиграхме и сега ще спим на гол под, докато съберем пари за нова. Поне успяхме да заковем дупките по покрива, което е добро начало", завършва той по-оптимистично.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас