Холандският министър на имиграцията Герд Леерс спомена за забавянето само ден след като Европейския парламент гласува да пусне двете балкански държави в Шенген.
По-рано днес говорителят на кипърското председателство на ЕС обяви, че София и Букурещ не са показали напредък в проблемните области и обсъждането на присъединяването им се отлага отново. За да се присъединят, България и Румъния се нуждаят от одобрението на всички 25 шенгенски нации. Сътресенията в арабския свят в момента обаче подхранват притесненията за нелегалната имиграция към ЕС, което естествено прави европейските ни партньори особено предпазливи.
Вътрешни министри на държави от ЕС ще се срещнат в Люксембург да преразгледат правилата на шенгенската зона. Само минимални гранични проверки се извършват в границите на Шенген, но споразумението изисква държавите-членки да прилагат еднакъв контрол по външните граници на ЕС. Франция и Италия поискаха уточнение на правилата, след като приток на нелегални имигранти от северна Африка доведе до спор коя държава трябва да се справи с тях.
В същото време немски политици критикуват решението на Дания да върне контролните пунктове по границите си. Според датското правителство това е необходимо за борбата с организираната престъпност и трафика на хора.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство