Министърът на правосъдието Христо Иванов определя изчезването на тефтерчетата на Филип Златанов като значим проблем.
"Сам по себе си това е голям проблем и много е важен, въпросът е какво правим оттук нататък. Дали просто констатираме един проблем, казваме "няма ги" и дотук, или има адекватна институционална реакция", коментира Иванов в интервю за сп. "Лайф", добавяйки, че се радва да види, че главният прокурор е разпоредил проверка по случая - това е адекватна институционална реакция. "Следващата е да видим дали, ако бъде установена някаква отговорност, тя ще бъде понесена", казва правосъдният министър.
"Има голям проблем и с усещането на администрацията за нейната независимост и с това, че тя може да си върши работата. За да се стигне до реализацията на наказателна отговорност на политик на високи нива, трябва да има добра работа на специализирани контролни органи, включително такива, които не са част от съдебната власт", добавя Иванов.
Той не вижда никаква драма в изказването си, че ако не направи съдебна реформа, ще си тръгне. "Не знам, защо това изказване толкова впечатлява. В това няма никаква скрита драма или подтекст. Главил съм се да направя тази реформа, защото смятам, че имаме сериозни шансове тя да се случи", заявява Христо Иванов.
Министърът на правосъдието изброява 4 основни цели:
1. да се осигури независим съд;
2. да се работи за по-ефективно обвинение;
3. да се случат необходимите реформи в МВР и другите институции с подобни цели;
4. обща борба с корупцията във всички тези институции.
"Реформата нито ще е лесна, нито ще може да бъде извършена само от магистратите или само от законодателя. Институциите и обществените групи, които трябва да се включат, за да се случи реформата, са в много широка палитра. Сложна задача е да се организира концерт между тях и той да произведе музика", смята Христо Иванов.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"