Имаме проблем с разликата в заплащането на мъжете и жените, но за това си има обяснение. Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, по време на организирана от омбудсманът Мая Манолова кръгла маса за обсъждане на предстоящото разглеждане на Законопроекта за равнопоставеност на жените и мъжете, внесен в Народното събрание на 20 ноември 2015 година.
„Понеже се занимавам с пазара на труда, обяснението е, че жените са готови да приемат по-ниско платена работа поради други причини. Примерно, заради това, че нямат други възможности за съчетаването на трудовата си заетост със семейните си задължения. Имат малки деца и приемат по-ниско платена работа”, посочи министър Калфин. „С този закон ще видим до къде трябва да стигнем, за да се реши проблема”, допълни още той. По думите му, в България е проблем и съчетаването на професионалните и семейните задължения на жените.
„Това, на което му казват „неплатен труд” по европейските квалификации, това е гледането на деца и домакинската работа. В България, жените са ангажирани в пъти повече от мъжете с този труд. Заради това, те приемат по-ниско платена работа”, коментира още министър Калфин. Според него, темата с равопоставеността няма да приключи с приемането на един закон. „В България си мислим, че ако има проблем и се приеме закон, с проблема е свършено. Не е така за съжаление. Законът не е гаранция, че проблемът се решава. Проблемите се решават с политики”, категоричен бе министър Ивайло Калфин.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.