"За правителството на Орешарски не беше ясно дали е на България или на КТБ", коментира бизнесменът Иво Прокопиев и добави, че над банката със сигурност е имало политическо покровителство, а тя е използвана за "финансиране на обществено-политически и медийни инициативи".
"В продължение на години в банката са влагани парите на държавни дружества, в същото време три четвръти от кредитите на банката са проблемни. Това прави 5% от БВП на България", заяви Пркопиев.
Според него, това е най-голямата финансова кражба, съотнесена към БВП на страната.
"Две неща доведоха до тази криза-чувството за недосегаемост и липсата на контрол от регулаторите БНБ и КФН", смята Прокопиев.
Той припомни, че КТБ е и инвестиционен посредник, но КФН "толкова иска да се дистанцира от скандала, че мълчи за лиценза на банката като инвестиционен посредник, дали е отнет и ако не-защо това не се е случило.
Според него, Комисията е "проспала" развитието на кризата в КТБ.
Прокопиев заяви, че трябва да се провери и каква е отговорността на одитора KPMG, който е трябвало да следи дали се спазват банковите регулации и дали банката дава вярна информация за състоянието си.
"Вина има и ДАНС, защото е "проспала такива огромни потоци пари".
Според Прокопиев, част от липсващите милиарди са кражба, част - резултат на финансова некомпетентност и финансиране на политически мероприятия".
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България