4 Февруари, 2026

Илиян Василев: Президентът се срива бързо като авторитет, поведението му е гротеска

Илиян Василев: Президентът се срива бързо като авторитет, поведението му е гротеска

Илиян Василев

Тонът на държавния глава след агресията на патриарх Кирил е унижение за българската държава

Първо, лъжата на президента, че не се води стенограма лъсна. Не мога да повярвам, че този човек се срива като авторитет толкова бързо. Така анализаторът и бивш български посланик в Москва Илиян Василев, коментира разпространените вчера от църковен служител непълни записи от срещата между Румен Радев и руския патриарх Кирил, която се проведе на 4 март(виж ТУК, б.р.).

Второ, оправдателния му тон след агресията на патриарх Кирил е унижение за българската държава и нейния глава. Нека да Ви въведа малко в протокола - по принцип, приема при българския държавен глава на главата на РПЦ е от т.н. визите на вежливост. Държавният глава като йерархия е много над църковния, и като правило патриарх Кирил не трябва да говори с политически оценки, още повече критики към приемащата страна. Той е духовен глава на друга църква и трябва да говори за християнски ценности, обединение и т.н. В по-голяма част от критиките му има негови оценки за потенциално неуважение към империята Русия. Опитва назидание - което в случая иска да предаде на народа през Радев.
Това държание е откровено извън приемливото и е задължение на българския държавен глава да пресече подобна лекция и тон, а не да се оправдава.
Как става това - ами много просто. С твърди отговори и прекъсване на темата. Ако Кирил пак тръгне да повтаря критиките има начини да скъси срещата.
Тази стенограма вероятно има за цел да оневини Радев, но постига обратен ефект. Със сигурност мога да предположа, че щом се появява в сегашния момент, с явната цел да внуши на читателя, че Русия е гневна, то появата и по инициатива на Светия Синод е повече от гротеска, казва още Василев.
Сподели:

Коментари (0)

Облачно, с валежи, 7 области са с жълт код за студове

Облачно, с валежи, 7 области са с жълт код за студове

Предупреждение за опасно студено време е в сила за областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново

Убитите край Петрохан - членове на паравоенна организация, имат снимки с "Белите каски" от Сирия

Убитите край Петрохан - членове на паравоенна организация, имат снимки с "Белите каски" от Сирия

"Ако наистина на място са били агенти на ДАНС, това е вече опасно - застрашена е националната сигурност"

Царското семейство за разсекретените документи: Кирил Сакскобургготски никога не се е виждал с Епстийн

Царското семейство за разсекретените документи: Кирил Сакскобургготски никога не се е виждал с Епстийн

Той е присъствал на събитие, свързано с наградите БАФТА, което "не е организирано от Епстийн и поканата не е била от него"