29 Август, 2026

Имамите се жалват - останали без заплати

Имамите се жалват - останали без заплати

От години Мюфтийството у нас разчита на даренията от турското вероизповедание – т.нар. Дианет

Близо 630 служители на Mюфтийството останаха без заплати и не е ясно кога и откъде ще бъдат изплатени те, съобщава Би Ти Ви.

Служителите в джамиите останаха без средства заради спирането на парите за трите мюсюлмански училища и висшия институт.

В смолянското село Търън не разчитат на пари от мюфтийството за заплата на имама. Всеки месец вярващите отделят по два лева за възнаграждението му.

„Тъй като не изпълнява указанията на Главно мюфтийство и другото мюфтийство, тъй като в Търън винаги се изповядвала изконната религия, която е от едно време, която нашите деди са изповядвали по принцип. Новите налагат някои нови моменти…”, обяснява причините кметът на селото Явор Говедаров пред медията.

От години Мюфтийството у нас разчита на даренията от турското вероизповедание – т.нар. Дианет. От края на март обаче пари не се превеждат.

„Когато ние търсехме информация защо не получаваме дарения от Дианета за поддържане на трите училища и ислямския институт, отговорът беше, че финансирането е спряно, защото България едностранно е разтрогнала протокола”, обяснява главният секретар на мюфтийството Джелал Фаик.

За Би Ти Ви от Министерския съвет отговориха, че споразумение за издръжка на мюсюлманските духовни училища у нас няма и не е имало.

Протоколът, за който Мюфтийството говори, е от среща между двете вероизповедания и отразява готовността за сътрудничество, но е без правна стойност.

Сподели:
ВМС транспортираха дрон и останки от безпилотни апарати, открити по Черноморието

ВМС транспортираха дрон и останки от безпилотни апарати, открити по Черноморието

"Специализиран екип от Военноморска база – Варна беше активиран по сигнал за намерено безпилотно летателно средство тип дрон на 1 км северно от фар Шабла"

МВР спира временно да издава български паспорти с 10-годишна валидност

МВР спира временно да издава български паспорти с 10-годишна валидност

Издаването на паспорти с петгодишна валидност продължава без прекъсване и по установения ред

12 мигранти избягаха от центъра в село Пъстрогор

12 мигранти избягаха от центъра в село Пъстрогор

След като са разбили решетките мъжете са се покатерили на гаражна сграда в двора и са успели да преодолеят високата ограда

Коментари (0)