Законът за допитването до народа трябва да претърпи сериозна редакция, тъй като е направен така, че освен основни партии и институции никой друг да не може да свика референдум, заяви в предаването "Конструкция"на БНР бившият заместник-председател на СДС Иван Сотиров, участник в създадената гражданска инициатива "Референдум за 100% мажоритарен избор в два тура".
"Смисълът на референдума е гражданите да притискат партиите и институциите да правят неща, които те не желаят. Когато говорим за мажоритарния избор, очевидно това нещо, което се наблюдава от почти самото начало на прехода и все повече се засилва като тенденция, е нежеланието на партиите да допуснат гражданите персонално да определят кои хора да влизат в парламента", посочи Сотиров.
Той обясни, че исторически пропорционалният вот е наложен от партийните апарати и ръководства, които винаги са желали те да редят листите, а не гражданите.
Политикът посочи данни от социологическо проучване, проведено миналата година, което показва, че 56% от анкетираните са "за" чисто мажоритарна система с балотаж. 17 на сто поддържат пропорционалната система.
Според Иван Сотиров първият въпрос на един бъдещ референдум трябва да е формулиран по-конкретно.
"Нашето искане е първият въпрос да бъде формулиран по единствения коректен и логичен начин - "За или против мажоритарни избори"."
Той е на мнение, че мажоритарният вот би решил всички останали проблеми, включително и със задължителното гласуване.
При пропорционална система реално партиите са отнели възможността на хората да избират. Ние виждаме, че от 20 години партиите предлагат едно и също меню и много хора не гласуват. "Дори аз, който съм активен политически човек, се колебая. Познавам хора, които отказват да бъдат рекетирани по този начин да гласуват", допълни Сотиров.
Още от България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения