“КФН умишлено стои настрани по казуса. Не е извършила превантивната дейност. Не е предупредила инвеститорите - собствениците на акции на КТБ, пенсионните фондове, които примерно имат сметки, и други поднадзорни лица, които по един или друг начин са свързани с КТБ". Toва заяви Георги Кадиев пред „Капитал”.
Повод за коментара е реакцията му в пленарната зала на Народното събрание преди седмица, когато попита защо не се търси отговорност и на Комисията за финансов надзор, на която КТБ е поднадзорна заради това, че е публична компания.
„Моите критики към КФН са не заради това, че Стоян Мавродиев е бивш депутат от ГЕРБ, който си написа закон сам за себе си, за да стане след това председател. Аз искам институциите в България да работят и когато видя институция да пропуска такъв голям казус, какъвто е КТБ, започвам да задавам въпроси, аргументира се Кадиев.
Според него изводът от случая с КТБ е, че БНБ, КФН, финансовото разузнаване, ДАНС и всички, допуснали казуса, очевидно не работят. "Трябва да се засилят институциите, и тук си заслужава един дебат дали БНБ трябва да се слее с КФН", обясни депутатът. Той посочва, че когато България се присъедини към Единния надзорен механизъм, трите най-големи банки ще са под надзора на ЕЦБ и тогава работата на централната банка ще намалее.
Още от България
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"
ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.
Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"
Костадинов пак над закона - щурмува БНБ заради „скрита“ визита на МВФ
Лидерът на "Възраждане" настоява да информира фонда за това че „правителството фалшифицира данните за инфлацията и дефицита“