21 Март, 2026

Кадиев vs. БСП - II рунд! ДПС пак удря рамо на депутата в парламента

Кадиев vs. БСП - II рунд! ДПС пак удря рамо на депутата в парламента

След като БСП само преди няколко седмици се опита да изключи от парламентарната си група Георги Кадиев, който подкрепи ДПС за агитиране на майчин език преди изборите, днес в Народното събрание се разпали нов конфликт. Този път причина за крамола между бившия зам.-министър и "столетницата" се превърна обсъждането на второто четене на промените в закона за референдумите. Кадиев предложи на всенародно допитване да не се подлагат теми, които засягат права на български граждани. Текстът му бе подкрепен от ДПС, но не и от БСП.

"Има ли въпроси, които да не засягат правата на гражданите", скочи Мартин Димитров от Реформаторския блок. Той предупреди, че ако се приеме предложението на Кадиев, това ще означава да няма референдуми. Според него ДПС подкрепяли текста, защото искали да блокират допитването по изборните въпроси на президента.

"Да не четем закона като Дявола Евангелието", отвърна Четин Казак. Той обяви, че ДПС не е против референдума и поиска текстът на Кадиев да се редактира, като се добави, че става въпрос за основни права на гражданите. Самият Кадиев не бе в пленарната зала, за да защити предложението си. Той иска още на референдум да не се подлагат въпроси, засягащи националната сигурност. Както и народът да се произнася по въпроса за импийчмънт на президента. По искане на Патриотичния фронт дебатите бяха прекратени. Последва поименно проверка. ДПС напусна залата БСП също, но Мая Манолова и Янаки Стоилов останаха, за да може да има кворум и да се проведе парламентарен контрол. Събраха се 125 депутати и заседанието продължи.

Споровете по гласуването навлязоха във времето на контрола и това предизвика Хамид Хамид от ДПС да предупреди колегите си, че работят незаконно. В крайна сметка спорният текст на Кадиев не бе приет. Депутатите решиха, че българите в чужбина вече ще могат да участват в референдум като гласуват не само в посолствата, но и се разкриват секции като за парламентарни избори.

Не достигна времето за приемане на текста, с който ще бъдат намалени необходимите подписи за задължително провеждане на референдум от 500 хиляди на 400 хиляди. Работата по закона продължава следващата седмица. В момента тече парламентарен контрол.

Сподели:

Коментари (0)

Сарафов на форум в Хага: Пpoĸypaтypaта ни се ангажира за тясно cътpyдничecтвo c eвpoпeйcĸитe пapтньopи

Сарафов на форум в Хага: Пpoĸypaтypaта ни се ангажира за тясно cътpyдничecтвo c eвpoпeйcĸитe пapтньopи

Сред основните теми на събитието бяха дискусиите за засилване и подкрепа на съдебното сътрудничество на континента и в международен план за справяне с все по-сложната и глобализирана престъпна среда

Международен ден на горите: Днес засаждат дръвчета на различни места в България

Международен ден на горите: Днес засаждат дръвчета на различни места в България

Държавите-членки на Организацията на обединените нации са насърчавани да отбележат 21 март с различни кампании и екологични събития

Граждани спипаха кандидата на Радев Владимир Николов в нарушение на изборното законодателство

Граждани спипаха кандидата на Радев Владимир Николов в нарушение на изборното законодателство

Водачът на листата на „Прогресивна България“ в Пловдив участва в търговска реклама, която се върти по националния ефир, ЦИК не е реагирал