Той потвърди информацията, че инициативата АБВ ще регистрира отделна листа за евроизборите и това ще бъде обявено малко по-късно днес.
По думите му, ако "Позитано" е спокойно, че това движение няма да засегне гласовете им, тази истерия тогава е несъстоятелна, коментира евродепутатът.
Това, което чуваме от БСП, е абсолютно истерична реакция, която се свежда между крайности: първо, че това е разцепление на БСП и второ, че не е никакво разцепление и АБВ няма да вземе никакви гласове на евроизборите. Ако няма да вземе никакви гласове, защо това е основният въпрос на БСП в момента, посочи Калфин.
Той изтъкна, че познава много хора, които не биха гласували за левицата, защото не биха гласували за БСП. Това разширява възможностите на избирателите да изберат свое представителство, което да бъде срещу типа политика, която правеше ГЕРБ и Борисов, заяви Калфин и уточни, че той и хората около Първанов искат да потърсят друг стил на политиката.
По отношение на критиките срещу бившия президент Георги Първанов, Ивайло Калфин каза: Хора, които до вчера никой не им знаеше имената, дават оценки на човек, който е бил доста години в политиката, и е бил на светло.
Българската политика трябва не да намери чистите хора, а да намери правилата и съгласието. Надпартийното съгласие за някакви цели, които да си постави страната, поясни евродепутатът.
Ивайло Калфин подчерта, че никога не е мислил да решава лични проблеми чрез политиката.
Доста време съм в политиката, пред мен има два избора - единият да се оттегля, другият да се опитам да предложим някаква друга алтернатива. Не виждам на кого това му пречи и кой го дразни. А европейските избори са удобно упражнение, на което може да се премерят подобни сили, заяви евродепутатът.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген