След спешни поправки в Закона на радиото и телевизията, внесени едва в петък, но приети единодушно на първо четене днес, Комисията по култура и медии реши генералните директори на обществените БНР и БНТ да могат да продължат да изпълняват правомощията си и след изтичане на мандата, ако няма избор на нови. Това на практика отваря вратата пред безсрочно ръководене на обществените медии от един и същ човек, отбелязва "Капитал".
Предложението е внесено от представители на всички парламентарни групи начело с председателката на комисията Полина Карастоянова (Патриотичен фронт). Според тях промяната гарантирала, че обществените медии няма да останат без управление в случай, че тригодишният мандат на някой от директорите изтече по време на конкурс за избора на нов. В залата Карастоянова е нарекла поправките и "своеобразен знак за подкрепа" към Съвета за електронни медии (СЕМ).
Самият СЕМ не е възразил в лицето на представителя си Иво Атанасов (член на СЕМ от парламентарната квота, предложен от БСП). "Необходимо е да има такъв текст", казал е той, цитиран от "Капитал" и е дал за пример скорошния конкурс за избор на ръководство в Националното радио, който бе оспорен от директора с изтичащ мандат Радослав Янкулов. Според Атанасов ако съдът беше уважил жалбата, това е щяло да създаде проблем за управлението на общественото радио. Членът на СЕМ дори е предложил между първо и второ четене поправката да засегне и председателя на регулатора.
Конкурсът за директорския пост в радиото приключи наскоро с избора на Александър Велев. На 1 август обаче изтича мандатът на Вяра Анкова начело на обществената телевизия, което означава конкурсът за нов директор да започне сега. Нито управляващите, нито самият екип на БНТ дават знаци да са готови за промяна на ръководството, отбелязва изданието.
Още от България
ДБ: Криенето на информация за контрабандни канали сочи, че в МВР действат организирани престъпни групи
Според депутата от „Демократична България“ Божидар Божанов Народното събрание има пълното право да изиска информацията за операцията срещу контрабандата в Пловдив, особено предвид високия обществен интерес и очаквания по темата
Румен Христов: Опозицията няма 121 гласа, дори и ако от ДПС-НН не бяха подкрепили кабинета
Той окачестви вота на недоверие като "губене на време, защото е ясно, че мнозинството е стабилно"
Боряна Димитрова за вота на недоверие: Нямаше цел и посока, събра прокремълски отломки
Според нея целта на вносителите е била битка за общественото мнение, но дори тя не се е състояла