28 Март, 2026

Каним чужденци да ръководят енергетиката

Каним чужденци да ръководят енергетиката

Чужд мениджмънт ще изправя на крака потъналите в дългове държавни фирми от енергетиката, пише „Стандарт”. Това предложение на работодателските организации е било възприето положително от работната група за енергийни реформи към вицепремиера Томислав Дончев. На първото й заседание, проведено на 1 октомври, е обсъждано да се възложи чрез публичен международен конкурс управлението на всички държавни дружества, съобщиха от работодателските организации. 

"Това обаче не изключва да има и български кандидати, просто се разширява кръгът, като се канят мениджърски екипи с по-богат опит отвън", обясни Камен Колев, зам.-председател на БСК. 

Пред избраните мениджъри ще се поставят конкретни цели по оптимизация на производствените процеси, разходите, продажбите, управлението на човешките ресурси, които да бъдат изпълнени в срок от 2-3 години. Работна група предстои да определи и критериите, по които в директорските бордове на държавните енергийни дружества ще бъдат назначавани представители на работодателските организации.

Министерството на енергетиката пък ще търси потенциален инвеститор, който да изкупи акциите на двата американски ТЕЦ-а - "AES Марица-изток 1" и "Контур глобал Марица-изток 3". 

Ако американците се съгласят да продадат дела си, държавата ще бъде освободена от клаузата за задължително изкупуване на преференциална цена на произведения от тях ток. В същото време държавата е готова да предостави на новия собственик правото за изграждане на нов далекопровод или да му осигури достъп до съществуващия далекопровод за директен износ основно към Турция. Освен това ще се търсят подходящи инвеститори, които да трансформират пасивите на НЕК от АЕЦ "Белене" в активи.

Във връзка с предложението на работодателите за анализиране на опцията "фалит на НЕК" е било отбелязано, че дълговете на компанията са следствие, а не причина, както и че НЕК е страна по договори, поради което към момента евентуален фалит би усложнил обстановката.

Предстои да се направи подробен анализ на методологията за ценообразуване, използвана от КЕВР, както и на необходимостта от промяна в нея и в законодателството. 

До средата на октомври трябва да е готов доклад за дейността на ВЕИ за констатираните нарушения там. Въз основа на тях ще бъде предприето законодателно въвеждане на санкции за нарушителите. 

Вече бе обявено от вицепремиера Томислав Дончев, че се предвижда отнемане на лицензи. Дискусионен остава въпросът за въвеждане на добавка "задължение към обществото" и върху износа на електроенергия за трети страни 

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Доказали сме, че можем да преборим завладяната държава. Имаме конкретни мерки

Божидар Божанов: Доказали сме, че можем да преборим завладяната държава. Имаме конкретни мерки

Според лидера на “Да, България”, темата с шистовия газ не е на дневен ред. “Това е поредна димка, вдигната от ГЕРБ, за да бъде отклонено вниманието от главната тема

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

За съществуването си до април 1962 г. през лагера преминават над 1500 души, а след промените военна прокуратура установява, че 151 лагеристи са намерили смъртта си в него.

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката!  Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката! Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

По този повод лидерът на ГЕРБ напомни, че може да се повтори казуса с чуждото гражданство на бившия лидер на ПП Кирил Петков.