Няма основание летците да бъдат подведени под отговорност, защото те не са отказали да изпълняват задълженията си. Толкова лекомислено да ги обвиняваме в заговори и метежи – това не е справедливо. Тези хора искрено желаят авиацията да лети. Това коментира в студиото на Би Ти Ви военният министър Красимир Каракачанов по повод отказа на пилотите от авиобаза „Граф Игнатиево“ да участват в тренировъчни полети.
По думите на военния министър всеки български летец може да си намери работа извън България и то срещу много добро възнаграждение. Той подчерта, че разнопосочната информация, която е излязла в медиите по повод на доставените 10 двигатели, е създала известно притеснение и е разколебало летците, които са се почувствали неподготвени поради намаления брой на нальотите.
Много хора, включително БСП се опитаха да спекулират с инцидента. Това не е прецедент, случвало се е друг път, още повече, че само част от летците отказаха да летят. Случвало се е и в други категории на въоръжените сили. Аз обаче имам доверие в тях, ако те нямат доверие в мен – да го кажат. Зловреден е слухът за смени, той създава несигурност. Хората, когато чуят думата чистка или смени – са притеснени. Колкото по-малко шум и външнополитическа намеса в армията – толкова по-добре, категоричен е Каракачанов.
Вицепремиерът изрази своето мнение и по отношение на днешната позиция на партия ДОСТ, в която отново се лансира тезата за „турско малцинство“.
Да се говори за турското малцинство е поредната провокация към българското общество. Първо, етническите турци у нас не са 1 млн., а наполовината. Второ – има разлика в Конституциите на държавите на Балканите и в Европа, като българската е стъпила на принципите на основните човешки права, за разлика от тази на Албания. Затова считам, че да се говори за „малцинства“ и мултикултурна държава е провокация, която очевидно обслужва други интереси и цели, аргументира позицията си Каракачанов.
Що се отнася до Законът за радикалният ислям, той припомни, че е бил внесен от него в минали парламент. Като аргументът му е бил да стане ясно какво е радикален ислям, чието лице видяхме по време на атентатите във Франция, Германия и Великобритания. Това е и една от причините да бъде променен нашия крайно либерален закон за вероизподанията, за да не се използват те за политически цели.
Промяната в Закона за религиозните общности трябва да гарантира, че те няма да се използват за радикални действия или тероризъм. Но законопроектът ще бъде поставен за широко обсъждане, за да се види какво точно трябва да се промени. Според мен обаче е важно да се наложи забрана от чуждото финансиране на вероизповеданията, да има контрол върху дипломите на хората, които проповядват у нас, чужди граждани да нямат право на такава дейност и държавата да контролира дейността на всички изповедания в страната, коментира Красимир Каракачанов.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен