Днес, 1 юни 2019 г., на мястото на бившия „Втори обект” на концлагера „Белене” остров Персин на река Дунав по традиция се проведе годишното поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим.
В него участва председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева, народни представители, евродепутати, кметът на гр. Белене Милен Дулев, останали все оживи бивши концлагеристи, наследници на репресирани от диктатурата на БКП, граждани от цялата страна.
„Белене е пустош на разбитите съдби, на смазаните животи, на потъпканите таланти, на отреченото право на самоопределение. Той е символ на четиридесет и пет годишната изолация от свободния свят, на безправие, на страх, на политически разгул”. Това заяви в словото си Караянчева. Тя акцентира, че тук са докарвани мъже и жени, чиято основна вина е била, че искат да живеят достойно. „Твърде малко време е минало, за да можем да си позволим да гледаме на тези събития хладнокръвно като на отдавна отминала история. Живи са преките наследници на някои от жертвите на това престъпление, гневът и болката са също живи и още дълго ще останат живи”, заяви председателят на парламента.
Организатори на събитието за втора поредна година са фондация "Осторв Белене" и община Белене.
Концлагерът „Белене” е създаден с поверително постановление на Министерския съвет от 27 април 1949 г. Министър-председател по това време е Георги Димитров, който обаче се лекува в Москва, а правителството се ръководи от Васил Коларов. С няколко прекъсвания през годините продължава да работи до падането на комунизма през 1989 г. Тук са въдворявани и измъчвани така наречените врагове на народа – политическа опозиция, свободомислещи българи, които в продължение на десетилетия не са спирали да се борят срещу червения тоталитаризъм, наложен в България с кръв и терор по съветски образец.
На възпоменанието бе представено специално издание Мемориален комплекс концентрационен лагер Белене, издадено в памет на жертвите на комунистическия режим 1949-1989 г. В него се посочва, че миналото трябва да бъде осмислено и простено. Само тогава бъдещето на Обединена Европа ще може да се развива под знака на демократичните ценности. Организаторите съобщиха, че е готов идейният проект за мемориала на остров Персин, който представлява възстановка на лагера от 50-те години на миналия век.
С помощта на евродепутата д-р Андрей Ковачев проектът е бил представен в Брюксел. Пред участниците във възпоменанието говори Георги Пинчев, който поиска да бъдат премахнати всички паметници на комунизма.
Реч произнесе и новоизбраният за евродепутат Александър Йорданов. Събитието уважи и лидерът на СДС Румен Христов.
Цвета Караянчева отбеляза отсъствието от поклонението на представители на БСП. Но освен социалистите и лидерите на "Демократична България" блестяха със своето поредно отсъствие.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"