Синдикалистът Пламен Димитров и икономистът Владимир Каролев влязоха в спор в ефира на Нова ТВ относно новата идея за въвеждането на две цени не електроенергията – формално за бедни и богати.
Димитров обясни, че целта е да се надгради системата на социално подпомагане. Той заяви, че трябва да се фиксира потребление – например 500 киловат часа, а всичко над това – да се заплаща допълнително. Концепцията ще се изчисти до края на седмицата. Синдикалистът даде пример с Малта, където съществуват 6 различни цени и социалното подпомагане евплетено в цената. Той допълни, че има директива на ЕК, „енергийна бедност” означава, че повече от 10% от приходите на едно семейство да отиват за електроенергия. В момента 80% от електроенергията се използва от около 20% от населението, което трябвало да се промени като се насърчи по-икономичното потребление.
Владимир Каролев се аргументира, че въвеждането на различно цени би било „сложно и ненужно”, най-малкото заради евентуалната смяна на електромери. Той обясни, че средната цена в момента е 34 лв./човек. Негово предложение е цената на тока да се формира така, че да се покрият разходите на фирмите, а за енергийно бедните – да бъде плащана от ваучери. „Странно е, че цената на тока падна с между 16 и 20
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство