17 Юни, 2026

Кинжалът на Александър I и златен жезъл на Борис III се вадят само за утре

Кинжалът на  Александър  I и златен жезъл на Борис III  се вадят само за утре

 Уникални експонати ще бъдат показани само в рамките на 12 часа утре. Юбилейна изложба на НИМ представя първия век от развитието на музея. Ще видим емблематични реликви, които досега не са били представяни пред публика.

 Огромна съкровищница, която отваря, за да покаже някои от най-безценните предмети. Сред тях е и кинжалът на първия български княз Александър Първи. Изработен е по повод победата на българската армия в Сръбско-българската война, съобщи Нова тв.

„Сребро с позлата и инкрустрации. На него е изобразена годината, държавния герб, вензела на княза”, обяснява доц. д-р Соня Пенкова, директор на Националния военноисторически музей.

За първи път показват и най-високото отличие на Княжество България - орденът голямо колие "Свети Александър".

„Също привилегия на управляващия владетел. Изключително красиви, това са предмети, изработвани в чуждите ювелирни фирми”, добавя доц. д-р Соня Пенкова, директор на Националния военноисторически музей.

Сред колекцията са и непоказваните лични саби и ками, източен тип на Александър Първи. Както и великият кръст на военния „Орден за храброст“, дарени от графиня Йохана Хартенау. И не само това.

Парадният фелдмаршалски жезъл на цар Борис III – един от най-впечатляващите царски символи. Изработен от злато, сребро, платина и скъпоценни камъни по повод 25-годишнината от възкачването му на престола.

„Любопитно е, че златото е взето от резервите за зъболекарски нужди на армията. След което е върнато и заплатено”, добавя доц. д-р Соня Пенкова.

Цар Борис не доживява да държи в ръцете си жезлите за юбилея си.

„Но Министерството на войната не отказва поръчката на Берлинската фирма, зашлаща я! Жезълът е донесен в България, съхраняван е от БНБ”, казва още доц. д-р Соня Пенкова.

Сподели:
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна

Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна

Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума

Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор

Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор

България не трябва да поема щафетата от Орбан като руски троянски кон в ЕС

България не трябва да поема щафетата от Орбан като руски троянски кон в ЕС

Кирил-Гундяев не е просто религиозна фигура - той е политически инструмент на Кремъл - човек, свързван с КГБ с агентурно име „Михайлов“ Рупор на Путин, който публично оправдава агресията срещу Украйн

Коментари (0)